Tisková zpráva

3-minutové čtení

Tachyum vydáva manuál pre optimalizáciu výkonu Prodigy

Bratislava, 17. decembra 2024 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že vydala takmer 1600-stranový manuál optimalizácie výkonu „Prodigy Performance Optimization Manual“ pre hardvérový prototyp Prodigy® postavený na programovateľných hradlových poliach (FPGA, Field Programmable Gate Array).

Manuál poskytuje podrobné informácie o tom, ako naplno využiť výkonové funkcie, ktoré sú zabudované do Prodigy. Obsahuje dizajnové usmernenia potrebné pre vývoj vysoko výkonného softvéru pre širokú škálu aplikácií vrátane cloudu, umelej inteligencie (AI) a vysokovýkonných výpočtov (HPC).

V manuáli je ukázaná nová revolučná mikroarchitektúra univerzálneho procesora Prodigy a jeho vnútorné funkcie, ako aj inštrukcie procesora, priepustnosť a latencie. Spoločnosť Tachyum do dokumentu zahrnula aj počítadlá výkonu Prodigy (performance counters, špeciálne registre na monitorovanie udalostí), ktoré umožňujú monitorovanie a analýzu výkonu v širokom spektre udalostí počas behu.

Prodigy Performance Optimization Manual popisuje špeciálne hľadiská pre optimalizáciu výkonu, ktoré zahŕňajú obmedzenia pri odosielaní, zarovnanie načítania a ukladania, optimalizáciu pamäťových procedúr, zarovnanie inštrukcií vetvenia, špeciálny prístup k registrom, riziko presmerovania registrov, operácie údržby vyrovnávacej pamäte a komplexné inštrukcie.

„Softvéroví programátori, testovací inžinieri, vývojári kompilátorov, systémoví inžinieri a špecialisti pre inžinierske riešenia ocenia možnosť hlbšie sa oboznámiť s tým, ako Prodigy ponúka inherentné výkonnostné výhody pre efektívne spracovanie pracovných záťaží AI, cloudu a HPC,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Integrované funkcie Prodigy pomôžu používateľom dosiahnuť špičkovú výpočtovú efektivitu, aby mohli rýchlejšie odvodzovať poznatky, vykonávať výskum a generovať výsledky.“

Architektúra inštrukčnej sady (ISA) Prodigy obsahuje veľké množstvo vektorových a maticových inštrukcií, ktoré optimalizujú výkon a efektivitu vektorových a maticových operácií. Prodigy ISA je kombináciou RISC a CISC, ale neobsahuje žiadne zložité a/alebo dlhé inštrukcie s premenlivou dĺžkou a neefektívne inštrukcie, ktoré majú mnohé procesory CISC. Všetky inštrukcie majú šírku 32 alebo 64 bitov a niektoré inštrukcie obsahujú prístupy do pamäte na optimalizáciu výkonu.

Keďže univerzálny procesor ponúka špičkový výkon pre všetky pracovné zaťaženia, môžu servery dátových centier postavených na Prodigy plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami (ako sú AI/ ML, HPC a cloud) s jednou architektúrou. Odstránením potreby drahého špecializovaného hardvéru pre AI a výrazným zvýšením využitia serverov, Prodigy signifikantne znižuje CAPEX a OPEX a zároveň poskytuje bezprecedentný výkon, spotrebu a ekonomiku dátového centra. Prodigy integruje 192 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až 4,5-násobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Sledujte Tachyum

https://x.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum so svojím vlajkovým produktom Prodigy, prvým univerzálnym procesorom na svete, transformuje ekonomiku pracovných záťaží v oblasti umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier. Prodigy spája funkcie CPU, GPGPU a TPU do jediného procesora, aby poskytoval špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Keďže emisie svetových dátových centier naďalej prispievajú k zmene klímy a podľa prognóz budú spotrebovávať 10 percent elektrickej energie na svete do roku 2030, procesor Prodigy s veľmi nízkou spotrebou energie je v pozícii pomôcť vyvážiť globálny dopyt po výpočtovom výkone pri nižšej environmentálnej záťaži. Tachyum prijala významnú objednávku od americkej spoločnosti na vybudovanie rozsiahleho systému, ktorý poskytne počítačový výkon viac ako 50 exaflopov, čo exponenciálne prevýši výpočtovú kapacitu najrýchlejších superpočítačov pre inferenciu alebo generatívnu AI, ktoré sú dnes dostupné kdekoľvek na svete. Po dokončení v roku 2026 bude systém postavený na čipoch Prodigy poskytovať 25-násobný multiplikátor v porovnaní so svetovo najrýchlejším konvenčným superpočítačom, ktorý bol postavený iba tento rok, a bude dosahovať 25 000-krát väčšiu kapacitu pre AI ako modely pre ChatGPT4. Spoločnosť Tachyum má pobočky v Spojených štátoch, na Slovensku a v Česku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.