4-minutové čtení
Tisková zpráva
Bratislava, 19. septembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že rozširuje svoj softvérový ekosystém Prodigy. Konkrétne pridáva kompilátor LLVM pre umelú inteligenciu (Artificial Intelligence, AI) a podporu programovacieho jazyka Rust v systéme Linux. Ide o najnovší prírastok do už aj tak bohatej a robustnej kolekcie aplikácií, systémového softvéru, frameworkov (aplikačných rámcov) a knižníc, ktoré bežia pod QEMU emuláciou a pred uvedením čipu Prodigy do výroby sú testované na hardvérovom FPGA emulátore.
Projekt LLVM je komplex modulárnych a opakovane použiteľných kompilátorov a súborov počítačových programov (toolchain). Rust je multiparadigmatický univerzálny programovací jazyk s dôrazom na výkon, bezpečnosť a súbežnosť. Je druhým jazykom, ktorý bol oficiálne prijatý pre vývoj Linuxového jadra.
LLVM hrá výraznú úlohu v každom hlavnom AI frameworku, vrátane PyTorch a TensorFlow, s ich AI kompilátormi založenými na LLVM pre generovanie natívnych inštrukcií. Navyše, aj samostatné AI kompilátory ako Apache TVM sú založené na infraštruktúre kompilátora LLVM. Backend LLVM podporuje architektúru inštrukčnej sady Tachyum (ISA), najmä vektorové a tensorové (forma výstupu podobná matici) inštrukcie v plnej aj nízkej presnosti. To mu umožňuje naplno využívať hardvérové funkcie procesora Prodigy, ktoré sú špeciálne navrhnuté na zvýšenie výkonu záťaže AI. Tento backend kompilátora AI poskytuje špičkový výkon pre inferenčné aplikácie.
Vďaka Rustu, ktorý je rýchly a pamäťovo efektívny, môžu vývojári Linuxu vytvárať nové funkcie rýchlejšie a s väčšou istotou. Jeho bohatý typový systém a model vlastníctva zaručujú bezpečnosť pamäte a vlákna. Rust je začlenený do linuxového jadra Prodigy, pričom sa spolieha na LLVM. Podpora pre GCC Rust sa očakáva neskôr, keď bude jazyk bežne dostupný.
„Hoci už hardvérová architektúra univerzálneho procesora Tachyum Prodigy je impozantná, je to práve podporovaný softvér, ktorý umožní zákazníkom a partnerom odomknúť plný potenciál čipu,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Pôvodne sme počítali s dostupnosťou LLVM v prvom štvrťroku 2024. Som hrdý na úsilie nášho softvérového tímu, vďaka ktorému bude LLVM dostupný skôr. Naši inžinieri teraz usilovne pracujú na vytváraní „obrazov“ distribúcie softvéru Tachyum a tri mesiace od alfa vydania bude pre našich zákazníkov k dispozícii beta verzia na testovanie.“
S univerzálnym procesorom Prodigy, ktorý ponúka využiteľnosť pre všetky pracovné zaťaženia, môžu servery dátových centier plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami (ako sú AI/ ML, HPC a cloud) na jednej architektúre. Odstránením potreby drahého špecializovaného hardvéru pre AI a výrazným zvýšením využitia serverov, Prodigy signifikantne znižuje CAPEX a OPEX a zároveň poskytuje bezprecedentný výkon, spotrebu a ekonomiku dátového centra. Prodigy integruje 192 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až 4,5-násobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.
Video s ukážkou LLVM bežiacom na Prodigy si možno pozrieť nižšie.
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum/
Spoločnosť Tachyum so svojím vlajkovým produktom Prodigy, prvým univerzálnym procesorom na svete, transformuje ekonomiku pracovných záťaží v oblasti umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier. Prodigy spája funkcie CPU, GPGPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na tej istej infraštruktúre, čím spoločnosti ušetria miliardy dolárov na hardvéri a prevádzkových nákladoch a znížia uhlíkovú stopu. Keďže emisie svetových dátových centier prispievajú k zmene klímy a spotrebúvajú viac ako štyri percentá elektrickej energie na svete– pričom podľa prognóz to do roku 2030 bude až 10 percent - univerzálny procesor Prodigy s veľmi nízkou spotrebou energie môže byť prelomovou technológiou pre uspokojenie globálneho dopytu po výpočtovom výkone pri nižšej environmentálnej záťaži. Rýchlo rastúci záujem o prototyp Prodigy, ktorý je v záverečnej fáze testovania a integrácie pred sériovou výrobou, sa už premieta do výrazného rastu zákazníckej základne a veľkých objednávok. Tie naznačujú, že spoločnosť by do konca roka 2024 mohla uskutočniť počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO). Spoločnosť Tachyum má pobočky v Spojených štátoch a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.