Prosinec
Bratislava, 12. decembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum®, tvorca Prodigy®, prvého univerzálneho procesora na svete, dnes vydala ďalšiu bielu knihu. V nej predstavuje plány zákazníkov Tachyum vybudovať nové dátové centrá pre superpočítače HPC/AI (High Performace Computing / Artificial Intelligence), ktoré výrazne presahujú nielen výkon existujúcich superpočítačov, ale aj cieľový výkon systémov novej generácie.
Revolučná nová architektúra čipu Prodigy, ktorá bola od základu vytvorená s cieľom poskytovať najvyšší výkon a efektivitu, umožňuje nasadenie superpočítačov v úplne homogénnych prostrediach. To umožňuje jednoduchý vývoj, nasadenie a údržbu. Riešenie je ideálne pre platformy OpenAI, ako aj Microsoft Azure, Weave Core, Ori atď. Je tiež vhodné pre výskumné zariadenia, ktoré potrebujú dátové centrá pre umelú inteligenciu a dnes nemajú systémovú architektúru schopnú obslúžiť všetkých svojich zákazníkov.
Bratislava, 6. decembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum®, tvorca Prodigy®, prvého univerzálneho procesora na svete, dnes oznámila, že úspešne dokončila testovanie s vektorovým HPL (High-Performance LINPACK) s použitím 1kb vektorov na hardvérovom emulátore Prodigy postavenom na programovateľných hradlových poliach (Field Programmable Gate Array, FPGA).
Súbory knižníc LINPACK sa používajú na hodnotenie výkonu superpočítačov. Určujú výpočtový výkon systému s pohyblivou rádovou čiarkou. Merajú, ako rýchlo a s akou presnosťou počítač rieši náhodný hustý systém lineárnych rovníc. Po spustení skalárnych benchmarkov LINPACK pomocou IEEE kompatibilnej skalárnej FPU jednotky čipu Prodigy firma Tachyum teraz pokročila k vektorovému benchmarku LINPACK.
Listopad
Bratislava, 28. novembra 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že dokončila softvérový stack pre univerzálny procesor Prodigy® a vstúpila do fázy alfa testovania v rámci prípravy výroby a distribúcie čipu plánovanej na budúci rok.
Softvéroví inžinieri firmy Tachyum intenzívne pracovali na tom, aby umožnili plný potenciál nového procesora Prodigy. Vyvinuli bohatý ekosystém aplikácií, systémového softvéru, frameworkov (aplikačných rámcov) a knižníc, ktoré sú portované tak, aby fungovali natívne na hardvéri Prodigy. Keď bude dokončené testovanie softvérového balíka a bude bežať bezproblémovo na hardvérovom prototype postavenom na programovateľných hradlových poliach (FPGA), spoločnosť môže prejsť k uvedeniu univerzálneho čipu do výroby.
Bratislava, 14. novembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila vydanie bielej knihy, v ktorej opisuje, ako sa dajú využívať 4-bitové formáty Tachyum AI (TAI) a formáty, ktoré efektívne ukladajú váhy modelov v dvoch bitoch (TAI2) pri kvantizácii veľkých jazykových modelov (LLM) bez zníženia ich presnosti. Hardvér Tachyum umožňuje aj funkčné LLM s formátom efektívne ukladajúcim váhy modelov v jednom bite s vyššou degradáciou ako TAI2. Výskumníci z AI divízie firmy ho ďalej zdokonaľujú s cieľom znížiť degradáciu, keďže sa Tachyum snaží sprístupniť ho pre širokú verejnosť.
Bratislava, 7. novembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že operačný systém FreeBSD už beží na hardvérovom prototype Prodigy postavenom na programovateľných hradlových poliach (Field Programmable Gate Array, FPGA). Ide o súčasť plánu pre zabezpečenie splnenia požiadaviek zákazníkov pred odoslaním prvého univerzálneho procesora do výroby, tzv. tape-out. Toto oznámenie nasleduje po tom, ako firma Tachyum úspešne spustila operačný systém Linux ako súčasť svojho emulačného systému.
FreeBSD poháňa moderné servery, desktopy a vstavané platformy v prostrediach, ktoré oceňujú výkon, stabilitu a bezpečnosť. Je to platforma, ktorú si vybrali mnohé z najnavštevovanejších webových stránok a najrozšírenejšie vstavané sieťové a úložné zariadenia.
Říjen
Bratislava, 24. októbra 2023 – Spoločnosť Tachyum®, tvorca Prodigy®, prvého univerzálneho procesora na svete, dnes vydala novú bielu knihu o využití 4-bitového formátu Tachyum AI (TAI) a formátu, ktorý efektívne ukladá váhy modelov v dvoch bitoch (TAI2) pri inferencii aj učení hlbokých neurónových sietí (DNN).
Dokument s názvom “Image AI Processing at the Next Level With 4b TAI & 2b Effective Weights” (dostupný len v anglickom jazyku) prezentuje 4-bitový formát TAI, mimoriadne kremíkovo a energeticky efektívny prístup, ktorý limituje pamäť a priepustnosť aj pre veľké modely.
Bratislava, 3. októbra 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že prijala prvú významnú objednávku od americkej spoločnosti na vybudovanie rozsiahleho systému postaveného na jej 5-nanometrových univerzálnych procesoroch Prodigy. Systém poskytne počítačový výkon viac ako 50 exaflopov, čo exponenciálne prevýši výpočtovú kapacitu najrýchlejších superpočítačov pre inferenciu alebo generatívnu AI, ktoré sú dnes dostupné na svete.
Prvý univerzálny procesor Prodigy je navrhnutý tak, aby vďaka svojmu špičkovému výkonu pre hyperškálovanie, vysokovýkonné výpočty a pracovné záťaže umelej inteligencie transformoval kapacitu, efektivitu a ekonomiku dátových centier. Po dokončení bude systém postavený na čipoch Prodigy poskytovať 25-násobný multiplikátor v porovnaní so svetovo najrýchlejším konvenčným superpočítačom, ktorý bol postavený iba tento rok, a bude dosahovať 25 000-krát väčšiu kapacitu pre AI ako modely pre ChatGPT4.
Září
Bratislava, 26. septembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že úspešne predviedla bezproblémové fungovanie nenatívnej (x86_64) aplikácie pod operačným systémom Linux, ktorá beží na FPGA emulačnom systéme čipu Prodigy.
Firma tak zabezpečuje použiteľnosť širokej škály softvérových aplikácií pre zákazníkov od prvého dňa, keď bude univerzálny procesor Prodigy dostupný na trhu v budúcom roku.
x86 (známy aj pod názvami x64, x86_64, AMD64 alebo Intel 64) je rodina architektúr inštrukčných súborov, ktorá dnes predstavuje inštalačnú základňu pre záťaže dátových centier.
Bratislava, 19. septembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že rozširuje svoj softvérový ekosystém Prodigy. Konkrétne pridáva kompilátor LLVM pre umelú inteligenciu (Artificial Intelligence, AI) a podporu programovacieho jazyka Rust v systéme Linux. Ide o najnovší prírastok do už aj tak bohatej a robustnej kolekcie aplikácií, systémového softvéru, frameworkov (aplikačných rámcov) a knižníc, ktoré bežia pod QEMU emuláciou a pred uvedením čipu Prodigy do výroby sú testované na hardvérovom FPGA emulátore.
Bratislava, 12. septembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že rozširuje jedinečnú hodnotu tzv. value proposition svojho procesora Prodigy. Ponúka svoje Tachyum TPU® (Tachyum Processing Unit) IP (Intellectual property, duševné vlastníctvo) ako licencovateľné jadro, čo umožňuje vývojárom plne využívať výhody umelej inteligencie (AI) trénovanej v dátových centrách pri tvorbe tzv. internetu vecí (IoT, Internet of Things) a Edge zariadení.
Prodigy od spoločnosti Tachyum je prvý univerzálny procesor, ktorý kombinuje procesory pre všeobecné výpočty, vysokovýkonné výpočty (HPC), umelú inteligenciu, hlboké strojové učenie, vysvetliteľnú AI, bio-AI a ďalšie disciplíny AI na jednom čipe. Svetový trh AI čipsetov pre Edge inferenciu výrazne rastie a Tachyum sa snaží rozšíriť svoj vlastný AI dátový typ (Tachyum AI, TAI) aj mimo dátových centier tým, že externým vývojárom poskytne svoje IP s medzinárodne registrovanou ochrannou známkou.
Srpen
Bratislava, 22. augusta, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila vydanie vedeckého článku, v ktorom popisuje, ako prvý univerzálny procesor Prodigy® zmení kvalitu, efektívnosť a ekonomiku generatívnej umelej inteligencie (GenAI).
Materiál s názvom “Unprecedented Scale and Efficiency in Generative AI with FP8 8:3 Super-Sparsity” ponúka technické informácie ako môže Prodigy efektívnejšie splniť požiadavky na výpočty a škálovanie generatívnej AI. GenAI trénuje na obrovských dátových súboroch, aby vytvorila originálne výsledky, a nie identifikáciu alebo analýzu už známych dát. Čím väčšie sú trénovacie datasety, tým lepší a presnejší je výstup generatívnej AI. ChatGPT 3.5, typický príklad modelu generatívnej AI, má 175 miliárd trénovateľných parametrov, a ChatGPT 4.0 zvyšuje toto číslo desaťnásobne na 1.76 biliónov parametrov, pričom v blízkej budúcnosti je možný ďalší desaťnásobný nárast.
Bratislava, 15. augusta 2023 – Spoločnosť Tachyum® oznámila, že dosiahla výrazne lepšie výsledky pri špecifikáciách čipu, než pôvodne očakávala po úspešnej zmene nástrojov pre fyzický dizajn (PD, Physical Design). Vďaka novým nástrojom EDA, ktoré využívala vo fáze fyzického návrhu univerzálneho procesora Prodigy®, zvýšila počet jadier čipu na 192.
Po kódovaní dizajnu RTL (Register Transfer Level, logika čipu) začala spoločnosť pracovať na dokončení fyzického dizajnu čipu Prodigy (skutočnom rozmiestnení tranzistorov a vodičov). Potom, čo tím pre dizajn Prodigy musel nahradiť IP (Intellectual Property) komponenty, musel tiež nahradiť aj nástroje pre RTL simuláciu a fyzický dizajn. Vyzbrojená novou súpravou nástrojov EDA bola spoločnosť Tachyum schopná optimalizovať nastavenia a možnosti, ktoré zvýšili počet jadier o 50 % a počet SERDES zo 64 na 96 na každom čipe. Veľkosť dlaždice (die size) sa zväčšila len minimálne z 500 mm2 na 600 mm2, aby sa prispôsobila lepším fyzickým možnostiam. Aj keď je zrejmé, že firma Tachyum by mohla pridať viac svojich veľmi efektívnych jadier a stále by sa zmestila do 858 mm2 tzv. reticle limitu (maximálnej veľkosti plochy, ktorú možno osvitovať cez masku), tieto jadrá by mali obmedzenú šírku pásma pamäte aj pri 16-tich DDR5 pamäťových radičoch s prenosovou rýchlosťou vyššou ako 7200MT/s (megatransferov za sekundu). Jadrá Tachyum majú oveľa vyšší výkon ako akékoľvek iné procesorové jadrá.
Bratislava, 2. augusta 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že úspešným spustením hypervízora Xen na softvérovom emulátore QEMU dokončila portovanie všetkého softvéru potrebného na validáciu čipu na prototype Prodigy FPGA pred jeho odoslaním do výroby.
Xen je hypervízor typu 1 (natívny, bare metal - spustený priamo na hardvéri), ktorý poskytuje služby umožňujúce prevádzku viacerých virtuálnych strojov na jednom fyzickom hostiteľskom systéme, pričom zdieľa zdroje, ako je pamäť, spracovanie údajov a zariadenia. Jeho bare metal schopnosti umožňujú hypervízoru Xen komunikovať priamo z hardvéru hostiteľského servera a fungovať ako odľahčený operačný systém. Podporuje štyri typy virtualizácie: paravirtualizáciu, úplnú hardvérovú virtualizáciu, úplnú virtualizáciu so súborom ovládačov paravirtualizácie a paravirtualizáciu s podporou hardvérovej virtualizácie.
Červenec
Bratislava, 25. júla 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že vydala bielu knihu “Tachyum Prodigy – Solution for Data Centers that are Hungry for Energy.” Vysvetľuje v nej, prečo je Prodigy®, prvý univerzálny procesor na svete, tou správnou voľbou na pomoc pri zvládaní neustále rastúcej spotreby energie v dátových centrách.
Dátové centrá patria medzi energeticky najnáročnejšie zariadenia na svete. Podľa reportu medzinárodnej energetickej agentúry (International Energy Agency, IEA) dátové centrá a siete na prenos dát spotrebovávajú 3 % celosvetovej spotreby elektrickej energie. Keďže dopyt po digitálnych službách neustále rastie, očakáva sa, že do roku 2025 budú dátové centrá spotrebovávať 20% svetových dodávok energie.
Bratislava, 18. júla, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes vydala dokument s názvom “Credit Unions, Blockchain, CBDC, FinTech and Tachyum Prodigy”. Vysvetľuje v ňom, ako môže Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, transformovať transakčné bankovníctvo a zároveň minimalizovať peňažné a environmentálne náklady spojené s požiadavkami na elektrickú energiu potrebnú pre blockchain.
Vďaka Blockchainu transakcie realizujú priamo od platiteľa k príjemcovi (od osoby k osobe) bez akéhokoľvek sprostredkovateľa. Podľa spoločnosti PricewaterhouseCoopers 77 % FinTech podnikov už v súčasnosti používa blockchain alebo prechádza na produkty a služby na ňom založené. Lídrami v presadzovaní finančných produktov a služieb využívajúcich blockchain sú vo svete najmä úverové družstvá (Credit Unions). Tie boli v minulosti tiež priekopníkmi v prechode na internetové bankovníctvo ako aj na ďalšie technológie, ktoré sa neskôr udomácnili v sektore komerčného a spotrebiteľského bankovníctva.
Bratislava, 11. júla, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ oznámila, že na Prodigy, prvom univerzálnom procesore na svete, sa blíži k dokončeniu softvérových balíkov pre zákazníkov a OEM/ODM partnerov.
Po portovaní a demonštrácii samostatných aplikácií smeruje Tachyum k plnej distribúcii softvéru. Spoločnosť dokončila integráciu platforiem BMC (Baseboard Management Controller) a UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) a vstúpila do beta verzie. Tieto balíky firmvéru sú teraz funkčné a integrované do prototypu systému Prodigy FPGA.
červen
Bratislava, 27. júna, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ oznámila, že k dnešnému dňu končí s prijímaním objednávok na emulačné systémy svojho univerzálneho procesora Prodigy, ktoré sú postavené na doskách programovateľných hradlových polí (Field Programmable Gate Array, FPGA). Firma uvoľňuje finálny Prodigy build (zostavu systému) pre odoslanie do výroby (tape-out).
Noví partneri a zákazníci, ktorí budú mať záujem pracovať s FPGA emuláciou čipu Prodigy a hodnotiť produkt, merať výkon, vyvíjať a ladiť softvér či testovať kompatibilitu, si budú môcť dohodnúť súkromné testovanie v laboratóriách spoločnosti Tachyum. Keďže ide o zdieľané systémy, nemôžu byť použité pre utajené alebo vyhradené dáta či údaje, ktoré podliehajú vládnej regulácii.
Bratislava, 20. júna 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že dokončila overovanie jednotky s pohyblivou rádovou čiarkou (Floating-Point Unit, FPU) pre Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete. Čip prešiel všetkými testami, aby sa zabezpečilo, že bude dodržiavať priemyselné výpočtové štandardy IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers). IEEE je najväčšia technická odborná organizácia na svete v oblasti rozvoja elektroniky. Prodigy prešiel balíkom testov, celkovo viac ako 24 miliónmi, v simulácii RTL (Register Transfer Level, logika čipu) a na prototypovom hardvéri Prodigy FPGA.
Bratislava, 13. júna, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ sa zaradila medzi „Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu v oblasti mikroelektroniky a komunikačných technológií“ (Important Project of Common European Interest in Microelectronics and Communication Technologies, IPCEI ME/CT) a je jednou z 56 spoločností zo 14 krajín Európskej únie, ktoré Európska komisia (EK) vybrala pre získanie grantu z verejných zdrojov vo výške až 8,1 miliardy eur. V rámci tohto financovania komisia súhlasila s poskytnutím 26,4 milióna eur pre Tachyum na urýchlenie dodávky univerzálneho procesora Prodigy 2.
Květen
Bratislava, 31. mája 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila ďalší míľnik, ktorý dosiahla na ceste ku komercionalizácii svojho produktu Prodigy, prvého univerzálneho procesora na svete. Firma spustila testovanie kľúčových aplikácií na hardvérovom prototype Prodigy postavenom na programovateľných hradlových poliach (FPGA, Field Programmable Gate Array).
Po nedávnom dokončení portovania a testovania potrebného systémového softvéru, ako je UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), BMC (Baseboard Management Controller), bootloader a operačný systém prostredníctvom toolchainu, spoločnosť Tachyum teraz dokončila portovanie ďalších aplikácií, aby mohla otestovať tieto záťaže na FPGA. Po overení, že aplikácie bezproblémovo fungujú na FPGA prototype Prodigy, bude čip pripravený na odoslanie do výroby (tape-out) a masovú výrobu.
Bratislava, 17. mája, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ zverejnila druhé vydanie bielej knihy “Tachyum Prodigy on the Leading Edge of AI Industry Trends” s aktualizáciami, ako je implementácia vylepšených techník kvantizovaných modelov (Quantization Aware Training) pomocou 8-bitových reprezentácií s pohyblivou rádovou čiarkou (FP8) s adaptívnym škálovaním, ktoré dosahujú presnosť 32-bitových reprezentácií s pohyblivou rádovou čiarkou (FP32).
V bielej knihe spoločnosť Tachyum objasňuje optimálnosť FP8 formátu pre kvantizáciu hlbokých neurónových sietí vrátane váh, aktivácií a gradientov, pričom využíva skutočnosť, že čísla s pohyblivou rádovou čiarkou poskytujú lepšie pokrytie ako 8-bitový celočíselný dátový typ. Výsledky ukazujú, že FP8 kvantizované siete si dokážu udržať presnosť na rovnakej úrovni, alebo dokonca vyššiu, ako základné modely FP32.
BRATISLAVA, 2. mája, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila svoj najnovší míľnik, ktorým je oficiálny vstup do záverečnej fázy testovania a vývoja univerzálneho procesora Prodigy. Táto posledná fáza testovania pre zabezpečenie kvality (Quality Assurance, QA) všetkého potrebného portovaného softvéru na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA) v rámci finálneho testovania zabezpečí, že čip bude vhodný na výrobu (tape-out).
Portovaný softvér v súčasnosti beží na softvérovej emulačnej platforme Prodigy. Po úspešnom dokončení všetkých testov zabezpečenia kvality na FPGA bude čip pripravený na odoslanie do výroby v tomto roku. Táto fáza portovania a finalizácie všetkého potrebného softvéru pre tzv. tape-out zabezpečí, že existujúce aplikácie budú fungovať bez problémov na vyrobených vzorkách čipu Prodigy. Zároveň budú poskytovať špičkový výkon pre hyperškálové vysoko výkonné výpočty a pracovné záťaže umelej inteligencie.
Duben
BRATISLAVA, 25. apríla, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ uzavrela dohodu so spoločnosťou Senko Advance Co., Ltd. o optickom prepojovacom riešení pre systémy Prodigy®, ktoré umožňuje vysokorýchlostný prenos dát v dátových centrách. Kritériom výberu bola robustnosť, spoľahlivosť a univerzálnosť riešení pripojenia SN® (Simplified Network).
Riešenia pripojenia SN spoločnosti SENKO sú známe svojou vysokou rýchlosťou prenosu dát a robustnosťou. Riešenie SN breakout je navrhnuté tak, aby poskytovalo vysokorýchlostný prenos dát s rýchlosťou až 100 Gb/s na port. Je ideálne pre vysoko výkonné počítačové aplikácie, dátové centrá a cloudové aplikácie, ktoré vyžadujú vysoké rýchlosti prenosu dát, nízku latenciu a vysokú spoľahlivosť.
BRATISLAVA, 18. apríla, 2023 – Spoločnosť Tachyum dnes oznámila, že po dokončení RTL (Register Transfer Level) dizajnu sa jej dizajnérsky tím už plne zameriava na finalizáciu fyzického dizajnu Prodigy, prvého univerzálneho procesora na svete.
RTL dizajn (návrh logiky čipu) validuje tok dát v integrovaných obvodoch čipu a rieši úrovne vstupov a ovládacích prvkov. Nové nástroje CAD umožňujú spoločnosti Tachyum pracovať na dokončení fyzického návrhu čipu, t.j. skutočného umiestnenia tranzistorov a vodičov. Po prechode z RTL do fázy fyzického dizajnu sa procesor Prodigy blíži k „zmrazeniu“ rozmiestnenia na čipe pre odoslanie do výroby (tape out) v tomto roku.
BRATISLAVA, 12. apríla, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes zverejnila novú bielu knihu, v ktorej predstavuje návrhy dátových centier pre HPC a AI superpočítače s využitím univerzálnych procesorov Prodigy a Prodigy 2.
Tachyum Prodigy 2 bol vybraný v projekte spoločného európskeho záujmu IPCEI (Important Projects of Common European Interests) pre Slovensko. Čip novej generácie pre HPC/AI poskytne Európe exascale výkon pre HPC (vysokovýkonné výpočty) a zettascale výkon pre AI (umelú inteligenciu). Európska komisia schválila chýbajúce finančné prostriedky vo výške 26,4 milióna eur pre projekt spoločnosti Tachyum, ktorý je v súčasnosti v procese notifikácie.
Březen
Bratislava, 28. marca 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že posilnila svoje zapojenie v rámci organizácie Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe), ktorá vyvíja a podporuje ekosystém čipletov a inovácie v oblasti zapuzdrenia čipov. Komunita UCIe podporuje spoluprácu medzi lídrami v oblasti polovodičov, výroby puzdier, IP (Intellectual Property) dodávateľov, výrobcov čipov a cloudových služieb.
UCIe 1.0 je otvorená špecifikácia, ktorá definuje prepojenie medzi čipletmi v rámci puzdra, aby sa zabezpečila komunikácia a funkčnosť. Čipletový dizajn zvyšuje hustotu a kapacitu tranzistorov v porovnaní so štandardnými doskami plošných spojov (PCB, printed circuit-board) a umožňuje oveľa menšie riešenia za nižšie náklady, ktoré spotrebujú menej energie.
BRATISLAVA, 21. marca, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes vydala ďalší zo série technologických dokumentov, tzv. bielu knihu “Tachyum HPC/AI Software Stack Overview”. Podrobne v nej opisuje softvérové balíky, ktoré ponúka a podporuje so svojím softvérovým tímom, a ktoré umožňujú vývojárom softvéru vytvárať HPC aplikácie nasadené ako súčasť dátových centier s technológiou Prodigy®.
Softvérové návrhy Tachyum pomáhajú splniť vysoké nároky cloudových a HPC/AI pracovných záťaží s Prodigy. Softvérový tím spoločnosti spolupracuje s prvými zákazníkmi a partnermi na vytváraní softvérových balíkov, ktoré sú ideálne pre prostredia HPC a využívajú predovšetkým softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Vďaka svojmu softvérovému ekosystému Tachyum podporuje všetky kľúčové softvérové knižnice potrebné pre HPC aplikácie a rieši aktuálne výzvy a príležitosti.
- Spoločnosť Tachyum™ zrealizovala vo svojich priestoroch v Bratislave prezentáciu a diskusiu so zástupcami odborníkov v oblasti využívania vysokovýkonných výpočtov (HPC) a umelej inteligencie (AI).
- Tachyum má záujem, aby sa na Slovensku postavil superpočítač svetových parametrov, pretože iba tak pomôže Slovensku naštartovať nový priemyselný ekosystém a posunúť krajinu ekonomicky dopredu.
- Tachyum dosiahla viacero významných pokrokov vo vývoji Prodigy, prvého univerzálneho procesora pre vysokovýkonné výpočty a umelú inteligenciu. Technické detaily čipu Prodigy firma celosvetovo predstavila v minulom roku.
Bratislava, 9. marca, 2023 – Na Slovensku je záujem o výkonný superpočítač svetových parametrov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Tachyum, ktorá v závere februára oslovila odborníkov, predstaviteľov akademickej obce, zástupcov privátneho aj štátneho sektora a potenciálnych používateľov pripravovaného superpočítača.
- Spoločnosť Tachyum™ privítala vo svojich priestoroch v Bratislave prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Tachyum dosiahla viacero významných pokrokov vo vývoji Prodigy, prvého univerzálneho procesora pre vysokovýkonné výpočty a umelú inteligenciu. Technické detaily čipu Prodigy firma celosvetovo predstavila v minulom roku. Prodigy má potenciál dosiahnuť bezkonkurenčnú výpočtovú rýchlosť a obrovskú úsporu energie. Tachyum má obrovský potenciál stať sa magnetom pre vysokokvalifikovaných inžinierov a vedcov svetovej úrovne.
Únor
Bratislava, 21. februára, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že uzavrela dohodu o spolupráci s Watad Energy & Communications, poprednou spoločnosťou v oblasti OT (Operational Technology) kyberbezpečnosti a umelej inteligencie (AI, Artificial Intelligence) v Saudskej Arábii a krajinách Perzského zálivu (GCC, Gulf Cooperation Council). Cieľom spolupráce je priniesť technológiu Prodigy do komerčných, priemyselných, vedeckých a výskumných inštitúcií v celom Saudskoarabskom kráľovstve (KSA) a GCC regióne. Prvý univerzálny procesor na svete Prodigy sprístupní vysokovýkonné výpočty (HPC), AI, edge computing, cloudové a hyperškálové dátové centrá ako aj ďalšie IT segmenty a aplikácie, ktoré vyžadujú špičkový výkon.
BRATISLAVA, 14. februára 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že dokončila testovanie a overovanie nástroja na orchestráciu kontajnerov v prostredí HPC a hyperškálových dátových centier Kubernetes na emulačnom systéme univerzálneho procesora Prodigy. Úspešné spustenie Kubernetes na procesore Prodigy umožňuje zákazníkom a partnerom rýchle jednoduché predpripravené testovanie a hodnotenie v kontajnerových prostrediach.
Softvérový tím firmy Tachyum nasadil na emulácii čipu Prodigy K3s server, čo je odľahčená distribúcia Kubernetes ideálna pre testovanie, dvoch agentov (uzly, na ktorých bežia kontajnery) a NGINX, open-source reverzný proxy server pre protokoly HTTP, HTTPS, SMTP, POP3, a IMAP, ktorý môže byť použitý aj ako vyrovnávač zaťaženia, HTTP medzipamäť a webový server.
BRATISLAVA, 7. februára, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes zverejnila podrobnosti o využití svetovo prvého univerzálneho procesora Prodigy® pre pokročilé vojenské a obranné letecké aplikácie v novej bielej knihe “Air Dominance Powered by Prodigy“.
Umelá inteligencia (Artificial Intelligence, AI) sa čoraz viac udomácňuje v leteckom priemysle a rýchlo sa stáva neoddeliteľnou súčasťou najmä vojenských lietadiel. Flotily stíhačiek novej generácie na celom svete budú vyžadovať obrovský výpočtový výkon na spájanie dát zo senzorov do použiteľných informácií. Pre efektivitu boja vzduch-vzduch a zem-vzduch je tak kľúčová prvotriedna výpočtová kapacita vďaka najmodernejším procesorom, ktoré umožňujú rýchlo sa vyvíjajúce konvenčné a AI algoritmy.
Leden
BRATISLAVA, 31. januára, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že na hardvérovom emulačnom systéme Prodigy FPGA (Field-Programmable Gate Array) úspešne demonštrovala spustenie náhradného firmvéru za BIOS (Basic Input Output System) postaveného na špecifikácii UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Tento krok predstavuje dôležitú súčasť testovacej stratégie firmy a zabezpečuje, že hardvér čipu Prodigy rýchlo smeruje k stavu potrebnému pre odoslanie do produkcie neskôr v tomto roku.
UEFI nahrádza starší systém BIOS a predstavuje rozhranie novej generácie medzi operačnými systémami a firmvérom platformy. UEFI bol vyvinutý ako podpora pre nové technológie počas bootovacieho procesu pred načítaním operačného systému. Podporované bootloadery pre Prodigy zahŕňajú Systemd-Boot a GRUB2.
Bratislava, 24. januára, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes zverejnila ďalšiu zo série tzv. bielych kníh. V dokumente “Tachyum Storage Strategy and Direction for Prodigy Data Center Deployments” podrobne opisuje stratégie pre dátové úložiská, ktoré majú maximalizovať výkon a efektívnosť škálovateľných systémov v dátových centrách postavených na Prodigy® a zároveň minimalizovať prevádzkové náklady.
Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, prináša novú prevratnú procesorovú architektúru, ktorá zjednocuje funkcie CPU (centrálnej procesorovej jednotky), GPGPU (grafického procesora pre všeobecné výpočty ) a TPU (špecializovaného procesora na spracovanie dát umelej inteligencie) do jedného monolitického zariadenia a dynamicky prerozdeľuje zdroje servera s cieľom maximalizovať ich využitie bez drahých a energeticky náročných akcelerátorov. Tachyum ponúka vzorové návrhy serverov, skríň, sietí a úložísk, ktoré pomáhajú splniť vysoké nároky na cloud a záťaže HPC/AI s Prodigy.
Bratislava, 17. januára 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že dosiahla mimosúdne urovnanie so spoločnosťou Cadence Design Systems, Inc. v súdnom spore, ktorý spoločnosť Tachyum iniciovala 8. júna 2022 podaním žaloby na Najvyššom súde okresu Santa Clara v americkom štáte Kalifornia. Vec sa tým pádom považuje za ukončenú, keďže všetky sporné záležitosti boli vyriešené. Obe strany sa dohodli, že podrobnosti o urovnaní sporu nebudú zverejňovať.
Po urovnaní sporu spoločnosť Tachyum ďalej pokračuje v práci na príprave univerzálneho procesora Prodigy do výroby. Firma nedávno dosiahla významný technický míľnik, keď spustila benchmark LINPACK s použitím Prodigy FPU (Floating-Point Unit), jednotky, ktorá slúži na vykonávanie číselných operácií s pohyblivou rádovou čiarkou, na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA). Nasledujúcim míľnikom, na ktorom firma pracuje, bude spustenie vektorových operácií vrátane operácií s maskami a operácií s nezarovnanými vektormi. Vektorizácia v kompilátore je v štádiu produkcie, vektorizačné kompilátory a vektorizované knižnice budú plne k dispozícii pred dodávkami čipov v tomto roku.
Bratislava, 10. januára, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že IP (Intellectual Property) komponenty – pamäťový radič DDR5 a vysokovýkonná nízkoenergetická PHY (fyzická vrstva) založená na DSP (Digital Signal Processing) – začlenené do univerzálneho procesora Prodigy® umožnili dosiahnuť prenosovú rýchlosť 6400 MT/s (megatransferov za sekundu) pri nominálnom napätí čipu Prodigy. To poskytuje priestor pre očakávané rýchlosti až 7200 MT/s a dokonca vyššie.
Kritické komponenty dodané svetovým lídrom v oblasti vysokorýchlostných DDR DRAM (Dynamic Random Access Memory) radičov a DDR DRAM PHY pre svetovú technologickú infraštruktúru, umožnili inžinierom spoločnosti Tachyum integrovať jej IP do čipu Prodigy za menej ako sedem mesiacov od podpisu partnerskej zmluvy. Kvalita tohto IP a podpora poskytovaná vďaka úzkej spolupráci s inžiniermi spoločnosti Tachyum pomohli firme dosiahnuť požadovanú cieľovú prenosovú rýchlosť pamäte DDR5 v rekordnom čase.
Bratislava, 3. januára, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ pred vstupom do komerčnej fázy bilancuje rok 2022, v ktorom dosiahla viacero významných pokrokov vrátane svetového predstavenia technických detailov čipu Prodigy®, prvého univerzálneho procesora pre vysokovýkonné výpočty (HPC). V uplynulom roku tiež uzavrela viac ako tucet komerčných partnerstiev. Startup sa tak efektívne posunul na vedúcu pozíciu v oblasti polovodičov.
Rok 2022 bol pre spoločnosť predovšetkým v znamení predstavenia svojho vlajkového produktu na komerčnom trhu. Procesor Prodigy dosahuje v testoch výrazne lepšie výsledky ako v súčasnosti dostupné najvýkonnejšie procesory na trhoch hyperškálových dátových centier, HPC a AI (Artificial Intelligence, umelá inteligencia). S vyšším výkonom, ako aj výkonom v prepočte na dolár a watt dáva procesor Prodigy možnosť postaviť najrýchlejší AI superpočítač na svete, ktorý je momentálne v štádiu plánovania.