Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum sa pridáva k novému štandardu UCIe na prepájanie čipletov

BRATISLAVA, 26. apríla, 2022 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že sa pripojila ku komunite svetových lídrov čipového priemyslu Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe). Ako jej člen sa bude podieľať na rozvoji a podpore ekosystému čipletov a riadení inovácií v oblasti zapuzdrenia čipov.

UCIe je otvorená špecifikácia, ktorá definuje prepojenie medzi čipletmi v rámci puzdra. To umožňuje otvorený ekosystém čipov, v ktorom sa prepájajú čiplety od rôznych producentov do jedného funkčného celku. Členmi UCIe sú svetoví lídri v oblasti polovodičov, čipových puzdier, dodávatelia IP (Intellectual Property), výrobcovia čipov či poskytovatelia cloudových služieb.

Špecifikácia UCIe 1.0 je otvorený priemyselný štandard, ktorý má dosiahnuť prepojenia na úrovni čipu a zastrešuje I/O fyzickú vrstvu typu die-to-die, protokoly die-to-die a softvér, ktorý využíva už zavedené priemyselné štandardy PCI Express® (PCIe®) a Compute Express Link™ (CXL™). Špecifikácia je k dispozícii na vyžiadanie. Vyspelú technológiu chip-to-chip plánuje Tachyum použiť pre druhú generáciu svoj procesora Prodigy 2, ktorý bude na úrovni 3nm. Prepájanie viacerých čipletov bude zohrávať zásadnú úlohu pri výraznom zvýšení výkonu procesora Prodigy 2, ako aj pri zvyšovaní rozsahu výkonnostných bodov a aplikácií, na ktoré by sa Prodigy 2 mohol použiť.

„Veľkú časť svojej kariéry som v snahe prekonať obmedzenia Moorovho zákona venoval vývoju technológií, ktoré umožňujú menšie a energeticky efektívnejšie riešenia,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Tým, že sme sa pripojili k tomuto vznikajúcemu čipletovému ekosystému, aj procesor Prodigy bude jeho súčasťou. Vytvárame tak systém, ktorý umožní kombinovať a párovať najlepšie osvedčené komponenty od viacerých dodávateľov, čím sa urýchli adopcia nových technológií. Sme nadšení, že môžeme byť medzi členmi UCIe, ktorí drajvujú integráciu v oblasti zapuzdrenia čipov.“

Procesor Prodigy má potenciál dosiahnuť bezkonkurenčnú výpočtovú rýchlosť a obrovskú úsporu energie pre hyperškálové prostredia, OEM, telekomunikácie, privátny cloud ako aj vládne trhy. Desaťnásobne nižšia spotreba energie jadra procesora Prodigy dramaticky zníži uhlíkové emisie spojené s využívaním dátových centier. Trikrát nižšie náklady čipu Prodigy (pri rovnakom výkone) sa tiež premietnu do ročných úspor v miliardách dolárov pre tzv. hyperscalerov, ako sú Google, Facebook, Amazon a Alibaba.

Tachyum Prodigy® môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier s prvým univerzálnym procesorom na svete Prodigy, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Plne funkčný emulačný systém Prodigy je aktuálne k dispozícii vybraným zákazníkom a partnerom na včasné testovanie a vývoj softvéru. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako tri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2025 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, smeruje k odoslaniu čipu do výroby a vzorkovaniu v roku 2022, pričom softvérové emulácie a emulátor založený na FPGA, na ktorom beží natívny Linux, sú k dispozícii prvým používateľom. Spoločnosť v roku 2022 vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 64 exaflopov (64 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.