Tisková zpráva

3-minutové čtení

Tachyum bootuje Linux na Prodigy FPGA

Bratislava, 31. augusta, 2021 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že úspešne spustila proces zavedenia (bootovania) operačného systému Linux na prototype svojho univerzálneho procesora Prodigy postaveného na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (field-programmable gate array, FPGA), a to dva mesiace po dodaní základnej vstupno-výstupnej dosky z výroby. Dosiahnutie tohto úspechu dokazuje stabilitu emulačného systému Prodigy a umožňuje spoločnosti pokročiť v ďalšom testovaní pred odoslaním čipu do výroby, tzv. tape out.

“Napriek niektorým prekážkam s nadobudnutím niektorých vstupno-výstupných IP (Intelectual Property, duševné vlastníctvo) od našich dodávateľov sme veľmi spokojní s pokrokom, ktorý sme dosiahli pri uvádzaní Prodigy do života,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Dosiahnutie úspešného bootovania Linuxu dva mesiace po obdržaní FPGA prototypu vstupno-výstupnej základnej dosky je obrovský míľnik. Tešíme sa, že po prechode na ladenie a testovanie budeme môcť budúci mesiac spúšťať na prototype väčšie používateľské aplikácie. Je to vzrušujúca cesta, pretože pokračujeme v úsilí o umožnenie umelej inteligencie s rozsahom ľudského mozgu a zároveň výrazne znižujeme spotrebu energie dátových centier.“

Inžinieri spoločnosti Tachyum dokázali nabootovať Linux, spustiť krátky používateľský program a vypnúť systém na plne funkčnom emulačnom systéme FPGA. Tento úspešný test dokazuje nielen stabilitu základného procesora, ale aj stabilitu prerušení, výnimiek, časovania a prechodov do systémového módu.

Ide o kľúčový míľnik, ktorý dramaticky znižuje riziko, pretože bootovanie a spúšťanie veľkých a komplexných balíkov softvéru, ako je Linux, na FPGA prototype procesora spoločnosti Tachyum spoľahlivo ukazuje, že verifikácia a stabilita hardvéru prekonali najťažší bod zlomu, a teraz je zrejmé, že overovanie a testovanie by sa malo úspešne dokončiť v nadchádzajúcich mesiacoch.

Dizajnéri spoločnosti presúvajú teraz pozornosť na ladenie (debugovanie - hľadanie a opravovanie chýb v programoch) a overovacie procesy, a počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov spustia stovky biliónov testovacích cyklov a rozsiahle používateľské aplikácie s testovaním kompatibility s cieľom dosiahnuť výrobnú kvalitu procesora.

Univerzálny procesor Prodigy sa dostal do štádia kompletného prototypu s integrovanými podsystémami centrálnej procesorovej jednotky (CPU), pamäte, zbernice PCI Express, sieťovania a BMC (Baseboard Management Controller) správy, ktoré sú pripojené na systémovú emulačnú FPGA dosku.

Plne funkčný emulačný systém čipu Prodigy je zákazníkom k dispozícii na včasné testovanie a vývoj softvéru predtým, ako bude hotová základná doska so štvor-soketovým referenčným dizajnom, ktorej dostupnosť sa očakáva v prvom štvrťroku 2022.

Ukážkové video z procesu zavádzania Linuxu na FPGA prototyp je teraz k dispozícii na https://www.tachyum.com/sk/resources/presentations/. Tí, ktorí chcú dostávať správy, informácie o udalostiach a novinkách v súvislosti s procesom vývoja čipu Prodigy medzi prvými, sa môžu prihlásiť na odber newslettra spoločnosti na https://www.tachyum.com/sk/contact/.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier s prvým univerzálnym procesorom na svete Prodigy, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Plne funkčný emulačný systém Prodigy je aktuálne k dispozícii vybraným zákazníkom a partnerom na včasné testovanie a vývoj softvéru. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako tri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2025 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, smeruje k odoslaniu čipu do výroby, tzv. tape out, v štvrtom štvrťroku 2021, pričom softvérové emulácie a emulátor založený na FPGA sú k dispozícii prvým používateľom. Spoločnosť v roku 2022 vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 64 exaflopov (64 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.