3-minutové čtení
Tisková zpráva
LAS VEGAS, Nevada, 6. apríla, 2021 – SYLEX, spoločnosť s celosvetovou pôsobnosťou v oblasti výroby vysokokvalitných opto-vláknových prepojok špecifického dizajnu a senzorických riešení na báze optických vlákien, sa pripojila k I4DI (Inováciám pre digitálnu infraštruktúru). Združenie inovatívnych svetových technologických lídrov vyvíja európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel.
I4DI poskytne európskemu HPC (High Performance Computing, vysokovýkonné počítačové výpočty) trhu slobodu a otvorenosť ako napríklad projekt Open Compute. Konzorcium spája spoločnosti operujúce v oblasti dátových úložísk, sietí, výroby stojanov, energetiky, softvéru či telekomunikačných služieb, ktoré sú schopné pomôcť transformovať celý región EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume umelej inteligencie a HPC riešení pre celý svet. Spoločnosť SYLEX okrem vyššie spomenutých opto-vláknových prepojok ponúka svoje produkty a služby aj v oblasti senzorických riešení na základe modernizovanej technológie FBG. Tieto riešenia sa využívajú na monitorovanie štrukturálnej bezpečnosti konštrukcií a prevádzkového stavu infraštrukturálnych objektov v mnohých odvetviach, ako sú stavebníctvo, geotechnika, energetika alebo transportná infraštruktúra, ale aj v chemickom a ropno-plynárenskom priemysle či riadení a automatizácii procesov.
SYLEX sa pripája k rastúcemu zoznamu členov I4DI, ku ktorým patria zakladajúce spoločnosti InoCloud, PosAm, Towercom, IPM Group a Tachyum a pridružení partneri Seagate, VNET a World Wide Technology (WWT). I4DI už vytvorilo partnerstvo s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a Slovenskou akadémiou vied (SAV) v rámci Národného superpočítačového centra (National Supercomputing Centre, NSCC).
„Je pre nás cťou byť súčasťou vznikajúceho európskeho superpočítačového centra na Slovensku,” povedala Dana Synaková, generálna riaditeľka spoločnosti SYLEX. „Ako európsky líder v riešeniach opto-vláknových prepojení sme presvedčení, že budeme hodnotným partnerom pre všetky zúčastnené strany v tomto projekte. Naše skúsenosti vo vývoji pasívnych multivláknových produktov na báze špičkových optických rozhraní a riešení na mieru sú prínosom, z ktorého môžu vyťažiť všetky pripravované projekty.
Partnerstvo s I4DI upevňuje našu pozíciu spoločnosti s globálnou pôsobnosťou a zároveň posilňuje našu aktívnu účasť na lokálnom trhu.”
Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI budú slúžiť ako blueprint pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy, ako je napríklad InoCloud. Vďaka duálnemu využitiu na komerčné aj vládne záťaže pre umelú inteligenciu budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na viac ako 90% v porovnaní so súčasnými 40%.
„Skutočne vysoko-rýchlostné prepojovacie vedenie medzi superpočítačovými stojanmi možno postaviť iba špičkových optických prepojeniach,” povedal Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Je to úžasné a potešiteľné, že máme slovenskú spoločnosť ako Sylex, ktorá dokáže poskytnúť popredné optické prepojenia potrebné pre najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete, ktorý pomáhame spoločne budovať na Slovensku.”
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum/
Spoločnosť Tachyum je poprednou spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Jedinečný prístup spoločnosti Tachyum ovplyvňuje trhy a odvetvia po celom svete, či ide o možnosť dosiahnuť superpočítače výkonnejšie ako ľudský mozog alebo premenu bežných dátových centier na nízkonákladové centrá výnimočnosti pre umelú inteligenciu a HPC. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilak, začne s masovou výrobou svojho vlajkového produktu Prodigy v roku 2021, so softvérovými emuláciami a emulátorom založeným na FPGA, ktoré sú k dispozícii prvým používateľom. Cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny, a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. Spoločnosť Tachyum je jedným zo zakladateľov združenia I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré na Slovensku vybuduje najrýchlejší AI superpočítač na svete postavený na procesore Prodigy. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com.