Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum zadáva do výroby základnú dosku pre FPGA prototyp procesora Prodigy

LAS VEGAS, Nevada, 30. marca, 2021 – Spoločnosť Tachyum™ dnes odoslala do výroby prototyp emulácie základnej dosky (matičná doska, motherboard) pre model svojho univerzálneho procesora Prodigy postaveného na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA). Po príchode z výroby bude základná doska spojená s nedávno dokončenými doskami FPGA emulácie procesora Prodigy a vytvorí plne funkčný systém, ktorý posunie čip Prodigy o krok bližšie k dodávkam koncom roka.

Rozhodnutie o uvoľnení FPGA emulačného prototypu do výroby padlo na základe úspešných výsledkov interných elektrických testov, ktoré spoločnosť Tachyum dosiahla s prototypom procesora Prodigy, ktorý bol dodaný na začiatku mesiaca. Očakáva sa, že kompletná základná doska s externými čipmi a konektormi príde z výroby počiatkom mája. Bude spojená s predchádzajúcimi prototypmi a vytvorí plne funkčný serverový emulačný systém Prodigy, ktorý bude dostupný pre ďalší rozvoj, vrátane bootovania Linuxu a zabudovania ďalších testovacích čipov.

3D obrázok DDR-IO dosky

3D obrázok DDR-IO dosky

Základná doska Prodigy FPGA obsahuje IP, ktoré spoločnosť Tachyum zakúpila od tretích strán, ako napríklad PCIE 5.0 a ďalšie periférie. Zahrnuté boli nasledovné technológie: 112Gb koherentná komunikácia medzi čipmi, BMC, TPM (Trusted Platform Module, medzinárodný štandard pre bezpečný kryptoprocesor), Ethernet, UART (Universal Asynchronous Receiver/Transmitter, univerzálny asynchrónny prijímač a vysielač), USB a všetky ostatné čipy potrebné na vytvorenie kompletného a plne funkčného serverového systému. Tachyum poskytne všetky potrebné ovládače pre svoje periférie a I/O (Input/Output, vstup/výstup).

Dosiahnutím tohto najnovšieho míľnika presúva systémový tím spoločnosti Tachyum svoje zameranie na virtualizáciu prenášania (portingu). Doteraz sa podarilo úspešne preniesť Linux 5.10 vrátane Tachyum Interrupt Controller (TIC, radič prerušenia), medziprocesorové prerušenia (inter-processor interrupts, IPI), a spustenie so zapnutým symetrickým multiprocesingom (Symmetric Multiprocessing System, SMP). Linuxový bootloader sa prenáša a uzatvára reťazec od UEFI špecifikácie (Unified Extensible Firmware Interface).

„To, že máme integrovanú “čipovú sadu” do univerzálneho procesora Prodigy, zjednodušuje dizajn dosiek, šetrí miesto a energiu, znižuje náklady na základnú dosku a umožňuje zjednodušenú unifikovanú softvérovú infraštruktúru,” povedal

Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Naša schopnosť rýchlo napredovať v každej fáze testovania a výroby vychádza z nášho až puntičkárskeho procesu návrhu a dôkladného porozumenia polovodičovému inžinierstvu. Za predpokladu úspešnej výroby prototypu našej základnej dosky by sme mali byť schopní už v máji tohto roku začať integrovať testovacie čipy, ktoré náš IP dodávateľ odoslal do výroby minulý rok.“

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

V hyperškálových dátových centrách čip Prodigy výrazne zlepšuje výpočtový výkon, spotrebu energie, hardvérové (serverové) využitie a priestorové nároky v porovnaní s existujúcimi čipmi, ktoré sa v súčasnosti používajú. Ako prvý univerzálny procesor na svete spúšťa okrem natívneho kódu Prodigy tiež staršie binárne kódy x86, ARM a RISC-V. Prodigy poskytuje špičkový výkon naprieč záťažami dátových centier, AI a HPC, prekonávajúc súčasné najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) ako aj najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na HPC, skúšanie AI a AI interferenciu. Iba 125 HPC Prodigy stojanov dokáže dodať kapacitu 32 tenzor exaflopov (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady), čo spoločnostiam pôsobiacim v hyperškálovom segmente prinesie úspory v miliardách dolárov. Keďže Prodigy je jediný procesor na svete, ktorý dokáže prepínať medzi pracovnými záťažami pre dátové centrá, AI a HPC, nevyužité servery možno použiť ako cloudové prostriedky na AI alebo HPC bez dodatočných kapitálových nákladov, pretože servery už sú amortizované. Prodigy tiež umožní Edge vývojárom pre IoT (Internet vecí) využívať nízku spotrebu/ vysoký výkon spolu s jednoduchým programovacím modelom na poskytovanie maximálne efektívnej vysokovýkonnej umelej inteligencie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum buduje najrýchlejší superpočítač na svete, ktorý umožní, aby dátové centrá boli výkonnejšie ako ľudský mozog. Jeho univerzálny procesor Prodigy, ktorý bude čoskoro uvedený na trh, prináša špičkový výkon, úsporu energie a nákladov. Cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Prví zákazníci a partneri, tzv. early adopters, môžu už dnes využívať softvérové emulačné systémy čipu Prodigy. Tieto im umožňujú presúvať existujúce aplikácie, ktoré vyžadujú vysoký výkon a nízku spotrebu, aby mohli optimálne bežať na procesoroch Prodigy, ktoré sa začnú masovo dodávať neskôr v tomto roku s plne funkčnými doskami FPGA emulačných systémov. K dispozícii sú aj prostredníctvom predobjednávok. Záujemci o zaregistrovanie do týchto programov alebo prihlásenie sa k odberu štvrťročného newslettra môžu navštíviť stránku https://www.tachyum.com.