4-minutové čtení
Tisková zpráva
SANTA CLARA, Kalifornia, 8. septembra 2020 – Spoločnosť Tachyum™ Inc. dnes oznámila, že založila dcérsku spoločnosť určenú pre zákazníkov univerzálneho procesora Prodigy z prostredia vlád USA, krajín EÚ a členských štátov NATO určeného pre náročné pracovné zaťaženia HPC, umelú inteligenciu a strojové učenie.
Hoci primárnym trhom spoločnosti sú hyperscale dátové centrá, generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum, Dr. Radoslav Danilák, uznal, že vládne agentúry – najmä vojenské a spravodajské – budú patriť k priekopníkom používania procesora Prodigy. Jeho ultranízka spotreba a ultravysoký výkon umožňujú a výrazne vylepšujú obranné systémy novej generácie, ako sú bezpilotné lietadlá a podvodné systémy, kybernetická bezpečnosť, komunikácia, analytika a ďalšie.
„Jedinečné atribúty Prodigy vytvárajú predpoklad na vytvorenie výpočtovej architektúry, ktorá je úplne v súlade s operačnými a strategickými požiadavkami našej národnej stratégie,“ uviedol generálporučík vo výslužbe Richard Zahner. Je špecialistom na elektronické spravodajstvo, viedol spravodajstvo Národnej bezpečnostnej agentúry USA (NSA) a svoju kariéru ukončil ako zástupca vedúceho armády pre spravodajské služby. „Nový mikročip by mohol pomôcť obnoviť technologický náskok USA. Tento pokrok znovu vytvára podmienky v náš prospech,“ uviedol pre Washington Times.
„Umelá inteligencia a HPC sú strategickými oblasťami pre vlády, vojenské a spravodajské prostredie USA, EÚ a NATO, preto sme s rýchlym rastom dopytu považovali za potrebné vytvoriť samostatnú jednotku zaoberajúcu sa týmito projektmi,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum. „Agentúry pre superpočítače, obranné, národnobezpečnostné, vládne a spravodajské agentúry sa zaujímajú o procesor Prodigy, pretože bude prevádzkovať umelú inteligenciu rozsahu ľudského mozgu s náskokom 15 rokov pred akoukoľvek inou technológiou, čím bude dosahovať prelomové výsledky, ktoré iné vlády nedokážu dosiahnuť.“
Prodigy vyniká v technológiách, ako sú edge computing, IoT, HPC, konvolučná AI, vysvetliteľná AI, všeobecná AI, bio AI a neurónové siete. Preklad medzi angličtinou a čínštinou vyžaduje neurónovú sieť s kapacitou viac ako 11 terabajtov a je náročnou úlohou na dostupných „superpočítačových“ GPU procesorov s kapacitou 20 GB každého z nich. Naproti tomu Tachyum Prodigy má prístup na 8 TB pre každý čip, čo je 32 TB na uzol v koherentnej pamäti DRAM na matičnej doske so štyrmi Prodigy čipmi.
Tím spoločnosti Tachyum už má niekoľko pracovníkov, ktorí majú bezpečnostné previerky na styk s prísne tajnými informáciami a poskytujú primeranú úroveň zabezpečenia pre vývoj federálnych projektov. Členovia tímu vrátane zakladateľov spoločnosti Tachyum, ktorí spolupracujú s vládnymi zákazníkmi, pracovali na utajených technológiách v spoločnostiach ako Sandia a Skyera a pracovali pre vládu a/alebo armádu USA.
Náročné aplikácie AI/ML v súčasnosti fungujú na špeciálnych jednoúčelových čipoch, ako sú GPU a TPU, pričom CPU sa využívajú na tradičné zaťaženia – čo má za následok vysoké náklady a neefektívnosť z dôvodu duálnej infraštruktúry. Procesor Prodigy od spoločnosti Tachyum naopak podporuje obe zaťaženia na jednej homogénnej procesorovej platforme s jednoduchým programovacím modelom. Schopnosť procesora Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými zaťaženiami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.
Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu. Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu 32 tensor exaflopov (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu). Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) v porovnaní s konkurenčnými CPU, spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie, sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady). Reálne úspory sa pohybujú v miliónoch až miliardách dolárov.
Masová výroba procesora Prodigy sa začne v roku 2021. Podrobnejšie informácie o novovytvorenej spoločnosti Tachyum Government nájdete na adrese https://www.tachyum.us
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum/
Spoločnosť Tachyum je poprednou spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Jedinečný prístup spoločnosti Tachyum ovplyvňuje trhy a odvetvia po celom svete, či ide o umožňovanie dosiahnuť superpočítače výkonnejšie ako ľudský mozog alebo premenu bežných dátových centier na nízkonákladové centrá výnimočnosti pre umelú inteligenciu a HPC.
Spoločnosť Tachyum založil ako spoluzakladateľ ostrieľaný architekt a podnikateľ v Silicon Valley Radoslav Danilák. Jej prvý a jediný univerzálny procesor na svete Prodigy sa začne masovo vyrábať v roku 2021, pričom cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent.
Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA v Santa Clara v Kalifornii a v EÚ v Bratislave.