4-minutové čtení
Tisková zpráva
SANTA CLARA, Kalifornia, 11. februára 2020 – spoločnosť Tachyum, ktorá pôsobí v oblasti polovodičových procesorových čipov, dnes oznámila, že dokončila ďalšiu kritickú fázu vývoja softvéru úspešným prenesením webového servera Apache do súboru inštrukcií (ISA) procesora Prodigy. Tento najnovší míľnik softvérového tímu spoločnosti Tachyum ďalej zvyšuje pripravenosť univerzálneho procesora Prodigy pre zákazníkov, keďže jeho komerčné uvedenie na trh sa očakáva v roku 2021.
Po tom, čo v roku 2018 došlo k úspešnému portovaniu nástrojov GNU a vytvoreniu viacerých simulačných prostredí na spustenie natívneho ISA procesora Prodigy, sa softvéroví vývojári spoločnosti Tachyum v roku 2019 sústredili na dosiahnutie svojho prvého úspešného portovania Linuxového operačného systému. Po potvrdení funkčnosti Linuxu sa tím sústredil na portovanie aplikácií s otvoreným zdrojovým kódom do GNU.
Po portovaní, rekompilácii a validácii požadovaných knižníc spoločnosť Tachyum začala s portovaním aplikácií, ktoré sú najrelevantnejšie pre svoju zákaznícku základňu v segmente „hyperscale“. Táto práca najnovšie prispela k úspešnému dokončeniu inštancie servera Apache pre procesor Prodigy, ktorý poskytuje webové stránky pod Linuxovým operačným systémom, ktorý spoločnosť Tachyum preportovala v minulom roku.
Softvérový tím spoločnosti Tachyum v súčasnosti pracuje na spustení väčšieho súboru existujúcich aplikácií a binárnych súborov, ktoré by sa malo dokončiť do konca tohto roka. Dokončenie tohto ďalšieho míľnika v oblasti softvéru pomôže zabezpečiť pripravenosť komerčne dostupnej verzie procesora Prodigy so softvérom na spustenie výroby do roku 2021 podľa plánu.
„Každý ďalší krok, ktorý sme uskutočnili, nás neustále posúva smerom k dodaniu prvého univerzálneho procesora na trh,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Tachyum. „Sme presvedčení, že kým sa systémy s procesorom Prodigy začnú dodávať na trh, je absolútne nevyhnutné zabezpečiť, aby naši zákazníci dokázali ľahko zaviesť a používať naše technológie, aby existujúce aplikácie a binárne súbory fungovali a aby kľúčové aplikácie spustené v natívnom ISA procesora Prodigy boli ľahko dostupné. Tento posledný míľnik zaručuje, že sme na dobrej ceste. Som nesmierne hrdý na úsilie celého nášho vývojového tímu a usilovnú prácu, ktorú vykonal, aby spojil univerzálne spracovanie a HPC, AI a ML do jedného čipu, ktorý zabezpečuje výrazné zlepšenia v oblasti výkonu, spotreby energie, využitia servera a požiadaviek na priestor.“
Sériová výroba 64-jadrového procesora Prodigy, ktorý je vlajkovým produktom spoločnosti, je naplánovaná na rok 2021. Tento procesor prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) pri bežných aplikáciách dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na trénovaní a inferencie v neurónových sieťach pre umelú inteligenciu. Vďaka vysokej výpočtovej koncentrácie a vysoko kapacitnému I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú menej ako 250 HPC stojanov, dodávať výkon rádovo v exaflopoch (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu) s pohyblivou rádovou čiarkou s dvojnásobnou presnosťou. Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) v porovnaní s konkurenčnými CPU, spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie, sa premieta do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady). U zákazníkov v segmente „hyperscale“, ako sú Google, Facebook a Amazon, reálne úspory rádovo v miliardách dolárov ročne.
Keďže Prodigy sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo HPC, nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať ako ad hoc AI alebo HPC siete – a to bez investičných nákladov, pretože samotné servery už boli zakúpené. Každé dátové centrum vybavené procesorom Prodigy sa podľa definície stáva nízko-nákladovým centrom výnimočnosti pre umelú inteligenciu a nízko-nákladovým HPC centrom.
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum
Názov spoločnosti sa skladá z gréckej predpony tachy, ktorá znamená rýchlosť, a prípony -um, ktorá naznačuje, že ide o prvok (napr. lítium). Tachyum teda znamená prvok rýchlosti. Spoločnosť Tachyum sa na scéne objavila v roku 2017 s cieľom vytvoriť revolučné inteligentné produkty na spracúvanie informácií. Zakladatelia spoločnosti majú bohaté skúsenosti s riešením problémov týkajúcich sa fyzikálnych vlastností polovodičov a s dodávaním prelomových produktov na globálny trh. Ich hlavným investorom je platforma IPM Group – platforma na poskytovanie rizikového kapitálu, ktorá pôsobí v strednej a východnej Európe.