3-minutové čtení
Tisková zpráva
Bratislava, 7. október 2019 – Dr. Radoslav Danilák je zakladateľom startupu Tachyum Inc. pôsobiaceho v oblasti polovodičov. Kým jeho americká centrála sa nachádza v meste Santa Clara v Kalifornii, európska centrála, ktorá zahŕňa rýchlo sa rozrastajúcu divíziu výskumu a vývoja, sídli v Bratislave. Dr. Danilák na tohtoročnej konferencii SlovakiaTech 2019 v Košiciach vystúpi hneď dvakrát. 8. októbra najprv krátko predstaví spoločnosť Tachyum ako úspešný slovenský príbeh a popoludní ponúkne prezentáciu s názvom Môže sa raz zo Slovenska stať Silicon Valley?
SlovakiaTech je medzinárodná odborná konferencia a prezentačný veľtrh firiem so zameraním na vedu, výskum a inovácie v priemysle a priemyselných technológiách, energetike, logistike a v oblasti životného prostredia. Koná sa pod oficiálnou záštitou podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho, ministra hospodárstva Petra Žigu, ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej a primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka.
Záštitu nad SlovakiaTech okrem toho prevzala aj Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania SR, ktorej spoluzakladateľom je premiér Peter Pellegrini.
Druhý ročník tohto veľtrhu a konferencie o inováciách a technológiách otvorí svetoznámy futurológ Chris Riddel z Austrálie. Chris Riddel je odborník na digitálne technológie a v tejto oblasti je na celom svete považovaný za lídra. Do Košíc však zavítajú aj ďalší svetoví experti na technologické inovácie, ako napríklad prof. Dennis Hong z Kalifornskej univerzity, uznávaný vývojár humanoidných robotov, a David Rowan, zakladateľ britskej verzie magazínu WIRED, ktorý bude diskutovať o radikálnych myšlienkach najväčších inovátorov.
„Je mi cťou a potešením vystúpiť po boku takých vedúcich predstaviteľov technologického odvetvia, ako sú Vazil Hudák, viceprezident Európskej investičnej banky, či Dušan Švalek, generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Telekom,“ uviedol Dr. Danilák.
Univerzálny procesorový čip Prodigy od spoločnosti Tachyum je najmenší a najrýchlejší 64-jadrový univerzálny procesor, aký bol zatiaľ vyvinutý. Potrebuje 10-krát menej elektrickej energie, pričom jeho cena je až 3-násobne nižšia ako pri bežných produktoch. Procesor Prodigy umožní vytvoriť 32-tenzorový exaflopový superpočítač a do roku 2021 aj zariadenia výkonnejšie ako ľudský mozog, čím prekonáva všetky očakávania technologického sektora. Prodigy až 4-násobne znižuje celkové ročné náklady na dátové centrá prostredníctvom inovatívnej hardvérovej architektúry a inteligentného kompilátora, vďaka ktorému sa viaceré časti hardvéru štandardných procesorov stali zbytočnými. Menej tranzistorov a menej kratších káblov sa premietlo do oveľa vyššej rýchlosti a lepšej energetickej účinnosti procesora Prodigy.
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum
Named for the Greek prefix “tachy,” meaning speed, combined with the suffix “-um,” indicating an element (e.g. lithium), Tachyum is meant to evoke the notion of “an element of speed”. Tachyum emerged from stealth mode in 2017 to engineer disruptive intelligent information processing products. Tachyum’s founders have a track record of solving problems caused by device physics in semiconductors, to deliver transformational products to global markets, and are backed by IPM Growth, the Central & Eastern European venture capital platform, as Tachyum’s lead investor.