Všechny články
Září
- | Fontech
Aby ho zapli, potrebujú 21 jadrových elektrární. Nový superpočítač je 1000-krát výkonnejší
Japonsko oznámilo ambiciózny plán na výstavbu prvého superpočítača triedy „zeta“, ktorý má byť 1 000-krát rýchlejší ako dnešné najvýkonnejšie systémy. Projekt v hodnote viac ako 750 miliónov dolárov by mal byť dokončený do roku 2030 a má zásadne zmeniť vývoj umelej inteligencie (AI) a vedeckého výskumu.
Leden
- | Pravda
USA poskytnú výrobcom čipov miliardové dotácie, nechcú byť závislé od Číny
Cieľom dotácií je posilniť výrobu čipov v USA. Dostať by ich mal Intel, Samsung a aj TSMC.
- | Trend
Firmy sa chystajú na technologickú vojnu o čipy. OpenAI hľadá riešenia, Čína masívne investuje
Situáciu s čipmi berie vážne aj spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za vývojom známeho četbota ChatGPT. Šéf spoločnosti Sam Altman sa podľa portálu Bloomberg snaží získať miliardy dolárov na výstavbu siete tovární na výrobu polovodičov. S. Altman sa údajne obáva toho, že vzhľadom na rozširovanie umelej inteligencie (AI) nastane nedostatok čipov.
Červenec
- | Euractiv.sk
EÚ má nový akt o čipoch, v technológii budúcnosti chce konkurovať Ázii
Členské štáty s konečnou platnosťou odhlasovali nariadenie, vďaka ktorému chcú zdvojnásobiť podiel EÚ na svetovom trhu s polovodičmi. Dnes je to desať percent, do roku 2030 by to malo byť aspoň dvadsať. Za hlasovali všetky štáty vrátane Slovenska.
červen
- | Živé.sk
Superpočítač El Capitan bude postavený na next-gen čipoch AMD spájajúcich CPU a GPU. Výkon dosiahne 2 exaflopy
AMD sa teda pri next-gen výpočtových procesoroch vybralo inou cestou než Tachyum so svojím čipom Prodigy. Procesor slovensko-americkej spoločnosti má byť naopak stelesnením jedného univerzálneho čipu „pre všetko“
Únor
- | Trend
Na elektromobily už prispievať nebudeme a máme na to byť európskou bránou pre taiwanské čipy, naznačuje štátny tajomník Karol Galek
Špičkou v oblasti čipov je aj slovensko-americká spoločnosť Tachyum, ktorá sa rokovaní zúčastnila a ktorá si už na TaiwaneTachmala dohodnúť konkrétnejšiu spoluprácu pri výrobe čipov.
Prosinec
- | Ministerstvo hospodárstva SR
Slovensko a Taiwan dohodli užšiu spoluprácu v oblasti polovodičov
Najdôležitejším výsledkom návštevy, ktorá bola z dôvodu pandémie viackrát odložená, je zriadenie Pracovnej skupiny na úrovni generálnych riaditeľov ministerstiev hospodárstva pre polovodiče a otvorenie tzv. Semiconductors Academy pre Slovensko. „Slovensko je pripravené podporiť užšie ekonomické vzťahy a obchodné kontakty s Taiwanom. Taiwan je úspešným príkladom, že aj malý hráč sa môže stať globálnym lídrom v oblasti výskumu a rozvoja,“ uviedol Karol Galek.
Listopad
- | teraz.sk
Taiwan uvažuje pri výrobe čipov o spolupráci aj so Slovenskom
Tento nápad by mohol mať pozitívnu odozvu aj z Bruselu, ktorý sa snaží prilákať taiwanské firmy, ako je Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), aby vyrábali v Európskej únii.