V médiích

Všechny články

  1. 2024

  2. 2023

  3. 2022

  4. 2021

  5. 2020

  6. 2019

  1. Piktogram kalendáře

    Prosinec

    1. | Nextech

      Tachyum a Technická univerzita v Košiciach podpísali memorandum porozumení a spolupráci

      Spoločnosť Tachyum bude spolupracovať s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) na optimalizácii superpočítačov a energeticky efektívnych dátových centier, vedeckom výskume a inováciách v oblasti a spracovania veľkých dát (Big Data) a umelej inteligencie (Artificial Intelligence). Študenti a učitelia dostanú pre vybrané projekty prístup k emulačnému systému čipu Tachyum Prodigy.

    2. | teraz.sk

      Technická univerzita v Košiciach a Tachyum podpísali spoluprácu

      Podľa prorektora TUKE pre inovácie a transfer technológií Antona Čižmára ide o veľkú príležitosť na spoluprácu v atraktívnych oblastiach s využitím potenciálu a vedomostí študentov pre konkrétne aplikácie.

    3. | Košice Dnes

      UPJŠ v Košiciach a Tachyum podpísali memorandum o spolupráci

      Dohoda prináša študentom a vedeckým pracovníkom nový teoretický aparát. Spoločnosť Tachyum im dá pre vybrané projekty prístup k emulačnému systému svojho čipu Prodigy a možnosť pracovať s najnovšími HPC technológiami (High Performance Computing, vysokovýkonné výpočty) v rámci verejných projektov a vedeckovýskumných aktivít, ako aj možnosť aktívne sa zapájať do budovania superpočítačových centier.

  2. Piktogram kalendáře

    Listopad

    1. | George.sme.sk

      8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť.

      Radoslav Danilák: Slováci sú často zbytočne skromní

      Aktuálne vedie spoločnosť Tachyum, ktorá patrí podľa nedávnej správy magazínu Business Sight medzi desať najinovatívnejších na svete. Čip Prodigy, za ktorým stojí, ponúka najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v celom odvetví. To môže prispieť k zvráteniu globálneho otepľovania a produkcie oxidu uhličitého.

    2. | Touch IT

      Procesory zo Slovenska ako konkurencia Intelu či AMD?

      Na kongrese ITAPA sme sa rozprávali s riaditeľom spoločnosti Tachyum. Spoluzakladateľ a súčasný CEO Radoslav Danilák (Rado) nám rozpovedal svoj príbeh a tiež víziu do budúcna. Výsledkom má byť slovenský superpočítač, ktorý sa zaradí medzi absolútne najlepšie na celom svete.

    3. | Startitup.sk

      Slovensko ako nová superpočítačová veľmoc. Dostaneme do rúk unikát, ktorý môže krajine zarobiť obrovský balík peňazí

      V tomto článku sa po odomknutí dozvieš

      • Kto za týmto odvážnym plánom stojí?
      • Koľko peňazí zarobili superpočítače iným krajinám? Môže ísť o miliardy
      • Na slovenský superpočítač dlho čakať nebudeš – kedy bude pripravený?
      • Čo Slovensku okrem peňazí ešte môže priniesť?
      • Prečo ho Danilák prirovnáva k CERN-u?
      • Kde všade môže superpočítač pomôcť?
    4. | Touch IT

      Superpočítač zo Slovenska proti Intelu?

      Jedno z najlepších vystúpení na ITAPA 2021 mal Radoslav Danilák, zakladateľ technologickej spoločnosti Tachyum. K jeho vystúpeniu sa ešte vrátime, mali sme s ním dlhšiu debatu. Ako sa vyjadril vo svojom vystúpení, nemali by sme sa snažiť byť hviezdami vo všetkom. Podľa Daniláka by sme sa mali sústrediť na vybrané oblasti.

    5. | Hospodárske noviny

      Slovensko odlivom talentov stráca. Loviť ich bude v tretích krajinách

      Podobným príkladom navráteného talentu je aj šéf spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák. Ľudia podľa neho odchádzajú najmä za lepším vzdelaním, ekonomickými záujmami alebo lepšími možnosťami realizovať sa vo svojom odbore.

    6. | TA3

      Štúdio TA3: Umelá inteligencia a ekonomika. Ako bude vyzerať naša budúcnosť?

      Umelá inteligencia už nie je len vízia budúcnosti, ale realita. Vstupuje čoraz viac aj do nášho každodenného života a ekonomiky. Na vývoji super-výkonných počítačov sa podieľa aj Slovensko. Ako bude vyzerať naša budúcnosť? Viac sme si o týchto témach povedali s Radoslavom Danilakom, zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Tachyum.

      Radoslav Danilák v relácii Štúdio TA3: Umelá inteligencia a ekonomika.
    7. | Nextech

      Slovensko ako ďalší Singapur. Umelá inteligencia je tá, na ktorej by mal stáť rozvoj našej krajiny

      …Podobne ako Singapur. “Ten sa rozhodol stať sa lídrom v umelej inteligencii, čo je cesta, ktorou by sme sa mali vydať aj my,” uviedol Danilák, ktorý chce, aby sa na Slovensku vybudoval superpočítač. Pravdou je, že ak sa jeho projekt podarí, naša krajina získa vo svete cveng. “Slovensko má potenciál mať počítač s väčšou kapacitou a rýchlosťou ako ľudský mozog. V súčasnosti má najrýchlejší superpočítač na svete Japonsko, no našim cieľom je prekonať ho a byť v top 5 štátov s najrýchlejším superpočítačom. Avšak, za zlomok nákladov na vývoj…”

    8. | TA3

      Umelá inteligencia namiesto učiteľa

      Pozrite si vyjadrenie Radoslava Daniláka, zakladateľa a CEO Tachyum, k zapájaniu umelej inteligencie do škôl v reportáži z Kongresu ITAPA 2121.

    9. | uvptechnicom.sk

      Memorandum o porozumení medzi TUKE a TACHYUM s.r.o.

      Ani nie mesiac po návšteve svojej Alma mater Ing. Radoslavom Danilakom, CEO zo spoločnosti TACHYUM s.r.o. a jeho tímom, sa uskutočnila ďalšia jeho návšteva na Technickej univerzite v Košiciach, ktorá však už bola venovaná „spečateniu“ záujmu o výskumno-vývojovú spoluprácu medzi spoločnosťou TACHYUM a TUKE, podpisu Memoranda o spolupráci.

      Sprava: prof. Ing. Anton Čižmár, CSc. a CEO spoločnosti Tachyum s.r.o., Ing. Radoslav Danilák, PhD

      Sprava: prof. Ing. Anton Čižmár, CSc. a CEO spoločnosti Tachyum s.r.o., Ing. Radoslav Danilák, PhD

    10. | Fontech

      Svetový projekt naberá kontúry. Revolučný procesor zo Slovenska prvýkrát odhalia verejnosti

      Emulačný systém procesora Prodigy bude prezentovaný na 20. kongrese ITAPA, kde si budú môcť návštevníci vyskúšať aj webovú aplikáciu. Vôbec prvýkrát tak bude verejne predvedený bootovací proces UEFI cez bootloader (Systemd-Boot a GRUB2). Dôjde aj k spusteniu Linuxu.

  3. Piktogram kalendáře

    Říjen

    1. | #akonato

      Svetový vývojár Danilák: „Slovenskí experti na umelú inteligenciu sú 10 rokov popredu“

      V rozhovore s Radoslavom Danilákom pre portál konferencie #akonato sa dočítate:

      • nad čím rozmýšľať pred tým, ako sa pustíte do podnikania,
      • ako funguje fundraising v oblasti startupov a inovácií,
      • aký je rozdiel medzi podnikaním a investormi v USA a v Európe,
      • ako si namixovať „správne“ investorské peniaze,
      • ako pomôže umelá inteligencia diverzifikovať slovenskú ekonomiku,
      • ako reagovať na otázku „Prečo strácaš čas na Slovensku?“,
      • ale aj že Slováci predbehli vývojárov z Japonska či USA.
    2. | E15.cz

      Slovensko směřuje k vývoji vlastního procesoru. Má konkurovat Googlu a Intelu

      Slovensko by se brzy mohlo stát unikátem. Malá země směřuje k vývoji vlastního procesoru, který je navíc většinově podporovaný lokálním kapitálem, a nikoli penězi ze Silicon Valley. Procesor dostal název Prodigy a vyvíjí ho společnost Tachyum se sídlem v Nevadě, Bratislavě a v Santa Claře.

    3. | Nextech

      Spolupráca spoločnosti Tachyum s Filmovou a televíznou fakultou VŠMU otvorí nové možnosti umeleckej tvorbe

      „Atraktivita a zmysluplnosť vysokoškolského štúdia na Slovensku je jednou z významných úloh v našom akademickom prostredí. Výnimočnosť technológií a výnimočnosť talentu je potrebné skĺbiť tak, aby slovenskí študenti kvôli jedinečným technológiám neodchádzali do zahraničia a naopak, aby aj pre zahraničných študentov bolo naše vysokoškolské umelecké prostredie príťažlivé.“

    4. | KINEMA.sk

      Spolupráca spoločnosti Tachyum s VŠMU otvorí nové možnosti umeleckej tvorbe

      Technológie sú nevyhnutnou súčasťou rozprávania filmového príbehu. Mnohé z nich (VFX, 4D technológie, animácie, atď.) sú extrémne náročné na výpočtový výkon. Aby bolo možné vytvárať v krátkom čase diela, ktoré by pred 20 rokmi boli nepredstaviteľné, je potrebné výpočtovo vysokovýkonné prostredie. Ponúknuť takéto prostredie všetkým, ktorí ho potrebujú, je ambíciou spoločnosti Tachyum a konzorcia I4DI.

  4. Piktogram kalendáře

    Září

    1. | Stratégie

      Slovensko-americká spoločnosť Tachyum posilňuje tím o manažérov z Esetu a IBM

      V ich kompetencii bude rozvoj obchodu a podpora celosvetového zavedenia prvého univerzálneho čipu Prodigy.

    2. | Skolske.sk

      Tachyum a STU v Bratislave podpísali memorandum o porozumení a spolupráci

      Fakulta informatiky a informačných technológií robí výskum v oblasti analýz a spracovania dát v reálnom čase s využitím AI v oblastiach preventívnej a genomickej medicíny a precíznej onkológie.

    3. | Nulife.sk

      Tachyum a Slovenská technická univerzita v Bratislave podpísali memorandum o porozumení a spolupráci

      “Skoršie prepúšťanie do domácej liečby i spoľahlivá prevencia budú vyžadovať extrémne vysoký výkon pri spracovaní, čítaní a porovnávaní dát umelou inteligenciou,” povedal doc. Ing. Martin Donoval, PhD z FEI STU. “Podobne bude dochádzať k obrovským nárokom na výpočtový výkon, pričom s rastom počtu pripojených osôb bude rásť i množstvo nových vzorov pre rozpoznávanie ako z meraných dát, tak i zo simulovaných či iných existujúcich zdrojov. Pre účely rozvoja telemedicíny a intenzívnej podpory preventívnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku i v celej EÚ je preto kľúčové vybudovanie AI superpočítača postaveného na procesoroch spoločnosti Tachyum, ktorý bude využívaný v reálnom čase.“

    4. | Trend

      Tachyum a STU v Bratislave podpísali memorandum o porozumení a spolupráci

      Študenti dostanú prístup k emulačnému systému čipu Prodigy od spoločnosti Tachyum. „Spoločnosť Tachyum má záujem vybudovať na Slovensku znalostnú a inovačnú komunitu pre umelú inteligenciu, ktorá bude vzájomným prínosom pre výskum, obchod, výrobu a univerzitné vzdelávanie,“ povedal zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák.

    5. | ekonomika.sme.sk

      Tachyum a STU v Bratislave podpísali memorandum o spolupráci

      Podľa dohody študenti a učitelia na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) a Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) budú mať pre vybrané projekty prístup k emulačnému systému čipu Prodigy od spoločnosti Tachyum a možnosť pracovať s najnovšími svetovými HPC technológiami (High PerformanceComputing, vysokovýkonné výpočty) v rámci open-source verejných projektov a vedeckovýskumných aktivít v oblasti AI.

  5. Piktogram kalendáře

    Červenec

    1. | teraz.sk

      Trhová hodnota spoločnosti Tachyum narástla až trojnásobne

      Dosiahnutými míľnikmi, na ktoré s veľkým záujmom reagovali finančné subjekty, sú nielen úspešné demonštrácie či predvedenie FPGA prototypu, ale najmä príprava odoslania čipu Prodigy do výroby (tzv. tape out) a následné potvrdenie jeho sériovej výroby a distribúcie.

    2. | Techbyte

      Slovensko-americkej firme Tachyum sa darí ako nikdy: Svoju hodnotu rovno strojnásobila

      Firma má za sebou niekoľko míľnikov. Minuloročná demonštrácia napríklad ukázala, že procesor Prodigy beží rýchlejšie než akýkoľvek iný procesor, čipy HPC alebo AI, vrátane čipov od spoločností NVIDIA a Intel.

    3. | Fontech

      Slovensko-americká spoločnosť Tachyum strojnásobila svoju hodnotu

      Slovensko-americká spoločnosť Tachyum úspešne uzavrela tzv. financovanie série B. Finančné kolo bolo vedené súkromným kapitálovým investorom IPM Group v spolupráci s Across Private Investments.

    4. | HN Tech

      Slovensko-americká firma trojnásobne zvýšila svoju trhovú hodnotu

      S univerzálnymi procesormi Prodigy môže ďalších desať rokov rozširovania dátových centier pokračovať bez toho, aby bolo potrebné vôbec rozširovať spotrebu energie.

    5. | Denník N

      Slovensko-americká firma Tachyum získala na vývoj čipov ďalší kapitál v desiatkach miliónov eur.

      Stalo sa tak po dosiahnutí míľnikov, napríklad po potvrdení sériovej výroby. Firma sľubuje výrazné zníženie spotreby energie v dátových centrách.

    6. | Trend

      Tachyum opäť presvedčilo investorov. Firma strojnásobila svoju trhovú hodnotu

      Získané peniaze použije na dokončenie svojej vlajkovej technológie Prodigy. Tá aktuálne prechádza od úspešnej demonštrácie prototypu k výrobe prvého univerzálneho procesora na svete.

    7. | Trend

      Unikátna príležitosť na zviditeľnenie: Slovenský superpočítač dokáže nepredstaviteľné veci

      Naša malá krajina sa vo svete dokáže presadiť najmä vďaka športovcom či firmám s ambicióznymi plánmi. Jednou z nich je aj technologická spoločnosť Tachyum spoluzakladateľa Radoslava Daniláka. Ich najnovším počinom je čip Prodigy, ktorý rieši nielen efektívnosť, ale aj problém spotreby energie.

  6. Piktogram kalendáře

    červen

    1. | Denník N

      Danilák z Tachyumu verí, že jeho mikročip spôsobí revolúciu a umelá inteligencia prestane byť luxusom

      Slovák s americkým pasom hovorí, že s jeho čipmi sa dajú postaviť superpočítače za menej ako desatinu ceny tých, čo sú aktuálne na trhu. Tento projekt ponúkol aj Slovensku. Pri takýchto cenách prestane byť umelá inteligencia luxusom, superpočítač by si mohli dovoliť napríklad aj veľké univerzity.

      V rozhovore sa ešte dozviete: ako vznikol problém s nedostatkom čipov; prečo sú čipy používané v umelej inteligencii iné; či ešte stále platí Moorov zákon; prečo sa so zmenšovaním čipov ich rýchlosť spomaľuje; prečo bez nových čipov hrozí spomalenie digitalizácie.

    2. | HN Tech

      Prodigy: americko-slovenská firma predstavila prototyp prelomového čipu

      Procesor s názvom Prodigy má byť prvým univerzálnym procesorom na svete, ktorý kombinuje rôzne náročné využitia. Bude sa tak dať využívať na všeobecné účely ako sú superpočítače, umelá inteligencia, hĺbkové strojové učenie a ďalšie disciplíny z oblasti umelej inteligencie. To všetko bude možné v rámci jediného čipu.

    3. | Nextech

      Univerzálny procesor Prodigy na Slovensku! Tachyum predstavilo prototyp prelomového čipu na konferencii GLOBSEC Forum 2021

      Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák na GLOBSEC Forum 2021 na Slovensku predstavil prototyp FPGA čipu Prodigy. FPGA umožňuje emuláciu centrálnej procesorovej jednotky (CPU) pred výrobou. Ide pritom o meranie skutočného výkonu. Prototyp podľa Rada Daniláka potvrdzuje, že architektúra Prodigy od Tachyum už nie je len konceptom, ale hmatateľnou revolúciou v polovodičovom priemysle.

    4. | Nextech

      Rado Danilák predstavuje plne funkčný emulačný systém čipu Prodigy

      Spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák spontánne predstavil FPGA prototyp revolučného čipu Prodigy. Univerzálny procesor Prodigy s 10-násobne nižšou spotrebou energie jadra procesora predstavuje zelenú revolúciu vo výpočtovej technike. Dátové centrá s procesormi Prodigy môžu znížiť emisie CO2 o 660 miliónov ton ročne. To by bolo viac ako v prípade eliminácie celého leteckého priemyslu.

    5. | teraz.sk

      Tachyum predstavila na GLOBSECU prototyp univerzálneho procesora

      Procesor má oproti v súčasnosti používaným čipom desaťnásobne nižšiu spotrebu energie jadra procesora.

    6. | Techbyte

      Spoločnosť Tachyum predstavila prototyp univerzálneho čipu Prodigy

      Prototyp podľa Rada Daniláka potvrdzuje, že architektúra Prodigy od Tachyum už nie je len konceptom, ale hmatateľnou revolúciou v polovodičovom priemysle.

    7. | RTVS Správy

      Slovensko môže vybudovať prvý superpočítač s kapacitou vyššou ako ľudský mozog

      Na vývoji revolučného prístroja sa podieľa Radoslav Danilák a hovoril o tom na konferencii ITAPA v Bratislave. Superpočítač by chceli mať už na budúci rok.

      Tlmočenie z cudzích jazykov v reálnom čase – len jeden z príkladov, v čom nám môže pomôcť revolučný čip Prodigy. Umožní oveľa viac využiť umelú inteligenciu.

      „Z hľadiska výkonu závisí porovnanie od aplikácií, štandardné tam máme vyše trojnásobný výkon, ale keď si zoberieme AI, ten výkon je päť až desaťnásobne vyšší,“ povedal Danilák.

      Napriek vyššiemu výkonu bude mať nižšiu spotrebu energie. Pozrite si reportáž RTVS.

    8. | teraz.sk

      Umelá inteligencia môže umožniť SR stať sa digitálnym srdcom Európy

      Slovensko podľa Daniláka stojí pred transformáciou, ktorou musí prejsť – prechod od ekonomiky zameranej na montáž na ekonomiku postavenú na znalostiach.

    9. | openiazoch.zoznam.sk

      Umelá inteligencia môže umožniť Slovensku stať sa digitálnym srdcom Európy

      Vládni predstavitelia i mnohí odborníci zdôrazňujú, že je dôležité, aby sa Slovensko dostalo do čela v niektorej oblasti. Napríklad oblasť umelej inteligencie môže umožniť krajine stať sa digitálnym srdcom Európy. Uviedol to zakladateľ slovensko-americkej spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák počas predstavovania svojho projektu superpočítača na štvrtkovej (10. 6.) jarnej konferencie ITAPA.

    10. | Fontech

      Umelá inteligencia môže umožniť Slovensku stať sa digitálnym srdcom Európy

      “Tento projekt, ktorý by sme chceli predstaviť, by umožnil vytvoriť digitálne srdce Európy na Slovensku,” poznamenal Danilák a dodal, že prieskumy ukázali, že investície do oblasti umelej inteligencie sú vysoko efektívne a ich návratnosť je pomerne rýchla.

    11. | Trend

      Slovensko by sa mohlo stať digitálnym srdcom Európy, najmä vďaka umelej inteligencii

      “Slovensko môže ako prvá krajina na svete vybudovať prvý superpočítač na svete, ktorý bude mať kapacitu vyššiu ako ľudský mozog," uviedol Danilák na konferencii.

    12. | finreport.sk

      Na Slovensku vzniká unikátny superpočítač fungujúci na báze umelej inteligencie

      Digitálne srdce Európy by mohlo biť na Slovensku. Riešenie v podobe superpočítača vyvíja slovensko-americká spoločnosť Tachyum, ktorá sa primárne venuje vývoju a výrobe počítačových čipov. Firma v súčasnosti pracuje na vybudovaní systému umelej inteligencie s kapacitou väčšou, ako má ľudský mozog. Počítač bude fungovať na báze procesora Prodigy, ktorý spoločnosť tiež vyvíja.

    13. | Touch IT

      Ak Plán obnovy vyjde, tak za desaťročie môžeme dobehnúť západnú Európu. Umelá inteligencia pre všetkých

      Slovensko bude taktiež investovať aj do digitálnej ekonomiky. Rezort Veroniky Remišovej si totiž stanovil vytvoriť funkčný a udržateľný ekosystém posilnením spolupráce subjektov verejnej, akademickej a podnikovej sféry, zapojením širšej verejnosti. Top projektom v tomto smere, ktorý z našej krajiny urobí takú, kde chcú pracovať mozgy sveta, je projekt superpočítača. Príkladom technológie, ktorá napomôže dosiahnuť tento cieľ, je čip, ktorý vyvíja Radoslav Danilák, zakladateľ slovensko-americkej spoločnosti Tachyum.

    14. | Nextech

      Ak Plán obnovy vyjde, tak za desaťročie môžeme dobehnúť západnú Európu. Umelá inteligencia pre všetkých

      Len tu a teraz máme šancu byť krajinou, kde chcú pracovať mozgy sveta. Pomôže nám v tom superpočítač. Technológiou, ktorá nám pomôže dosiahnuť tento cieľ, je čip úspešného Slováka Radoslava Daniláka, ktorý svoj projekt na ITAPA predstavil.

    15. | Rádio Slovensko

      K veci: Aj Slováci vyvíjajú superpočítač

      Slovensko sa môže stať digitálnym srdcom umelej inteligencie. Naši experti pracujú na technológii super počítača, ktorá má posunúť ľudstvo opäť o krok dopredu. S pomocou umelej inteligencie by sa mohol výrazne skrátiť vývoj liekov a vakcín proti nebezpečným vírusom. Odhady zároveň hovoria, že o desať rokov bude na umelú inteligenciu naviazaná až polovica rastu HDP jednotlivých štátov - teda miliardy a miliardy eur. Vypočujte si aj informácie o superpočítači s kapacitou väčšou ako ľudský mozog.
      Vypočujte si rozhovor s Radom Danilákom, ktorý bol hosťom relácie K veci.

    16. | Nextech

      Slovensko stojí pred výzvou storočia. Máme miliardy eur a vláda na ITAPA povie, kam ich dá

      Dlhé roky sme zahraničných investorov lákali na lacnú pracovnú silu. Zo Slovenska sa stala montážna dielňa pre výrobcov áut či elektrotechniky. Aj keď sa už vyše 10 rokov hovorí o potrebe zmeniť výrobnú ekonomiku na znalostnú, zatiaľ sa nám to nedarí. Napomôcť k zmene môže čipový génius Radoslav Danilák. Tento Slovák, vďaka ktorému môže mať svet rýchlejšie počítače, chce zo Slovenska vybudovať mikročipovú veľmoc.

    17. | Rádio Slovensko

      Jarná ITAPA 2021 / Príprava na digitálnu ekonomiku

      Na kongrese ITAPA sa bude hovoriť aj o tom, ako moderné technológie kľúčové zmenia ekonomiku. K prínosom umelej inteligencie sa vyjadruje zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum Rado Danilák.

    18. | Rádio Slovensko

      Jarná ITAPA 2021 / Superpočítače

      Budúci týždeň bude jarná časť kongresu ITAPA. Venovať sa chce aj superpočítačom, výkonným čipom, či umelej inteligencii. K téme sa vyjadrili riaditeľ Centra spoločných činností SAV Lukáš Demovič a zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum Rado Danilák.

    19. | TA3

      Jarná ITAPA 2021 – hosť v štúdiu

      Radoslav Danilák, CEO spoločnosti Tachyum hovorí o superčipe a téme superpočítač, ktorá bude predstavená na konferencii Jarná ITAPA 2021. V štúdiu je spolu s Michalom Ivantyšynom, výkonným riaditeľom ITAPA, ktorý hovorí o ďalších témach konferencie.

  7. Piktogram kalendáře

    Duben

    1. | Startitup.sk

      Super úspech: Kľúčovú súčasť európskeho megacloudu dodá slovenský startup Tachyum

      Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila ako prvá firma zo Slovenska členstvo v neziskovej organizácii GAIA-X. GAIA-X je iniciatívou EÚ a zameriava sa na vytvorenie jednotného ekosystému cloudových a dátových služieb. Tachyum poskytne projektu GAIA-X základný hardvér založený na platforme univerzálneho procesora Prodigy. Vďaka Prodigy budú európske dátové centrá cenovo a energeticky najefektívnejšie na svete.

    2. | AI News

      Najvýkonnejší superpočítač - PREKONÁ aj ĽUDSKÝ MOZOG (64 EXAFLOP-ov)

      Najvýkonnejší superpočítač má byť spustený v roku 2021 a bude mať výkon 64 exaflop-ov. Viac než 6 krát toľko čo superpočítač Leonardo, ktorý má byť tiež spustený tento rok.

    3. | Trend

      Slovenský vývoj najrýchlejšieho superpočítača na svete posilní technologický gigant

      …Po vyše dvoch mesiacoch od založenia konzorcia I4DI sa k nemu pridáva technologický gigant so 40-ročnou históriou známy najmä pre svoje pevné a SSD disky - americká spoločnosť Seagate… Ďalším novým členom I4DI je slovenská telekomunikačná spoločnosť VNET, ktorej služby na našom území využíva napríklad aj Google. Podľa zakladateľa Tachyumu Radoslava Daniláka má Európa a konkrétne aj Slovensko ľudský kapitál a schopnosti potrebné na riadenie technologického priemyslu. Preto je VNET pre neho dôležitým partnerom…

  8. Piktogram kalendáře

    Březen

    1. | HN Tech

      Revolúcia v IT svete je na dosah. Stoja za ňou aj Slováci

      Novinka Prodigy od slovensko-americkej spoločnosti Tachyum môže šetriť najväčším firmám miliardy.

    2. | Nextech

      Tachyum má funkčný prototyp procesora Prodigy

      …Začiatkom marca zároveň spoločnosť oznámila, že dokončila dizajn 99 % plochy čipu so stabilným Netlistom (popisom konektivity elektronického obvodu) a implementovanou technológiou CTS (Clock Tree Synthesis). V procese vytvárania Netlistu ide o posledný míľnik pred konečným Netlistom a jeho odoslaním do výroby…

    3. | Fontech

      Revolučný slovenský procesor, ktorý poráža Intel aj Nvidiu, je takmer realitou. Tachyum vyrobil funkčný prototyp

      Slovensko-americká IT firma Tachyum aktuálne testuje prototyp univerzálneho procesora Prodigy. Čoskoro bude dostupný pre prvých používateľov.

    4. | Startitup.sk

      Revolúcia v IT svete je na dosah. Tachyum má funkčný prototyp svojho procesora Prodigy

      …Vlastný fyzický prototyp FPGA znamená, že reálne klopeme na dvere dátových centier. Už tento rok na vlastnej koži zažijú výrazné zlepšenia vo výkone, v spotrebe energie, vo využití serverov a v požiadavkách na priestor, ktoré potrebujú na dodanie riešení novej generácie v prospech celého ľudstva…

    5. | Denník N

      Danilák má funkčný prototyp procesora, s ktorým chce zmeniť svet dátových centier

      …Tachyum postupne plní ohlásené míľniky. Ten aktuálny je dokončenie funkčného prototypu, ktorý chcú čoskoro poskytnúť zákazníkom…

    6. | RTVS

      VAT Magazín

      Rozhovor o prvom univerzálnom čipe Prodigy pre populárny magazín Veda a Technika.

  9. Piktogram kalendáře

    Únor

    1. | Euractiv.sk

      Na Slovensku chce najrýchlejší superpočítač na svete: Únia našu technológiu potrebuje

      Rado Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum, v rozhovore pre euractiv.sk hovorí o tom, aký je rozdiel medzi vývojom technológií v USA a EÚ, v čom bude prvý európsky čip významný pre európsky aj svetový trh, ako vníma snahy o dátovú suverenitu EÚ a odklon od transatlantickej spolupráce v digitálnej a technologickej oblasti, ako chce na Slovensku vybudovať najrýchlejší superpočítač na svete a prečo bude EÚ potrebovať slovenskú technológiu.

    2. | Startitup.sk

      Úspešný Slovák stojí za revolučným počítačovým čipom. Rieši 2 zásadné problémy

      Vypočujte si rozhovor, v ktorom Rado Danilák hovorí nielen o čipe, ktorý predbehol dobu, ale aj o nevyhnutnosti vyvíjať technológie, ktoré prispejú k zvráteniu globálneho otepľovania a produkcie oxidu uhličitého. Odpovedá na otázky, kedy umelá inteligencia dosiahne sebauvedomenie a ako môže spolupráca so spoločnosťou Tachyum posunúť Slovensko. Radí, čo je dôležité zvážiť, ak sa chystáte založiť nový startup.

  10. Piktogram kalendáře

    Leden

    1. | Trend

      Náš čip ušetrí viac energie než solárne a veterné elektrárne sveta, tvrdí R. Danilák

      Vývoj nového “zázračného” čipu Rada Daniláka a jeho slovensko-americkej firmy Tachyum sa blíži k záveru…

  1. 2024

  2. 2023

  3. 2022

  4. 2021

  5. 2020

  6. 2019